Finska

Visoko razvita država na severu Evrope s 5,2 milijona prebivalcev. Na svetovni lestvici kompetitivnosti zaseda 6. mesto, na najnovejši lestvici najmanj korumpiranih držav pa si z Dansko in Novo Zelandijo deli prvo mesto.

YLE

Finska javna radiotelevizija, ustanovljena leta 1926. Eden največjih dogodkov v zgodovini YLE je organizacija tekmovanja za popevko Evrovizije, ki se je zgodilo leta 2007. Letni promet YLE, ki se financira z naročnino, je leta 2006 znašal 383 milijonov evrov. Oddajajo štiri TV-programe in trinajst radijskih. YLE je organizirana po podobnem modelu kot britanski BBC.

Magnus Berglund

Preiskovalni novinar finske televizije YLE. Avtor oddaje Resnica o Patrii. Zaradi trditve, da je Patria podkupila tudi predsednika slovenske vlade Janšo, je slovenska vlada finski televiziji zagrozila s tožbo. Berglund je v preteklosti že preiskoval sporne posle Patrie v Egiptu.

Patria

Finska korporacija, ustanovljena leta 1997. Zaposluje okoli 2500 ljudi. Letni promet Patrie je leta 2006 znašal 448 milijonov evrov. Patria je v 73-odstotni lasti finske države in v 26-odstotni lasti evropskega orožarskega koncerna EADS. Finski preiskovalni urad preiskuje poslovanje Patrie v Egiptu in Sloveniji.

Jorma Wiitakorpi

Finski poslovnež, rojen leta 1957. V Patrii službuje od leta 2001. Julija 2008 ga je finski nacionalni preiskovalni urad zaslišal kot osumljenca. Na vprašanje, ali je Patria podkupovala, odgovarja: "Po podatkih, s katerimi razpolagam, je naša organizacija sledila uveljavljeni poslovni praksi v državi." Wiitakorpi je 18. avgusta odstopil s položaja izvršnega direktorja.

Heikki Hulkkonen

Izvršni podpredsednik Patrie. Zaradi suma vpletenosti v kazniva dejanja dajanja podkupnine ga je finska policija 13. maja 2008 za tri dni pridržala. 6. julija je bil ponovno priprt. Na začetku tega tedna so ga iz pripora izpustili. V koncernu Patria je pred aretacijo operativno vodil projekte, povezane z oklepniki.

Andrey Mladenov

Direktor Patrie Slovenija in mož finske veleposlanice v Sloveniji.

Elbit

Izraelska orožarska korporacija, ki zaposluje okoli 8000 ljudi. Prihodki Elbita so leta 2007 znašali slabi dve milijardi dolarjev.

Pred desetletjem je v slovenskem parlamentu tekla ostra debata o sumih, da naj bi nekaj slovenskih državljanov za posredniške provizije pri poslih, sklenjenih med ministrstvom za obrambo in Elbitom, dobilo občutne provizije.

Elbit bo slovenske patrie opremil z oborožitvenimi postajami, ki so bile v času podpisa pogodbe še prototip. Na prvih testiranjih oborožitvenih postaj se te niso obnesle.

Predstavniki slovenskih obrambnih strukture so poglobljene stike z Ebitom vzpostavili že v času osamosvajanja.

Rotis

Slovensko podjetje, ki je zmagalo na mednarodnem razpisu za dobavo oklepnikov. Prihodki podjetja so leta 2007 znašali 25 milijonov evrov.

Gorenje

Proizvajalec bele tehnike, ki zdaj izdeluje oklepnike patria, ker Rotis ni imel proizvodnih zmogljivosti.

Dragan Bavčar

Brigadir - glavni pogajalec s Patrio. Zaradi trditev finske televizije, da naj bi bil med prejemniki podkupnine, je napovedal, da jo bo tožil.

Bojan Pograjc

Brigadir, predsednik skupine, ki je izbrala Rotisovo ponudbo, prijatelj Janeza Janše.

Marjan Senica

Nekdanji direktor Sistemske tehnike, v času pogajanj s Patrio pa v.d. direktorja nabave na MORS, v času direktorovanja Sistemski tehniki je navezal močne stike z Izraelom.

Ivan Črnkovič

Lastnik podjetja Rotis, partnerja Patrie v Sloveniji, podpisnik pogodbe z MORS, zaposlen v nabavni službi ministrstva za obrambo do leta 1993.

Karl Erjavec

Minister za obrambo, podpisnik pogodbe o oklepnikih in predsednik stranke DeSUS.

Janez Janša

Minister za obrambo med letoma 1990 in 1994 ter leta 2000, predsednik slovenske vlade od leta 2004. Od leta 1992 predsednik SDS. Zaradi trditev finske televizije o vpletenosti v podkupovalno afero je napovedal tožbo.

Matti Vanhanen

Finski premier in predsednik Stranke centra. Finski premier je med pogovorom s slovenskim premierjem slednjemu pojasnil, da finska vlada ne more intervenirati v program finske javne televizije YLE.

Hans Wolfgang Riedl

Dunajski poslovnež, partner Patrie in Walterja Wolfa. V preteklosti je služboval v koncernu Steyr-Daimler-Puch. Po podatkih avstrijskih in finskih organov naj bi Patria na njegov račun nakazala 14 milijonov evrov, Riedl pa je del denarja nakazal Walterju Wolfu in Juretu Cekuti.

Rudolf Leban

Slovenski poslovnež, ki ima s Patrio podpisano svetovalno pogodbo za protidobave, za katero naj bi po dostopnih podatkih prejel pet milijonov evrov.

Walter Wolf

Poslovnež, ki od Riedla februarja 2007 prejme 2,3 milijona evrov, ki jih je prej Riedl prejel od Patrie. Pred desetletjem je takratna opozicija Wolfa obtoževala, da je vpleten v posredniške posle pri trgovanju z Izraelom. Na začetku desetletja predsednik Konjeniške zveze Slovenije. Med letoma 1976 in 1980 je bil lastnik moštva, ki je nastopalo na dirkah formule 1.

Jure Cekuta

Slikar, nekdanji predsedniški kandidat. Na predsedniških volitvah leta 2002 je zanj glasovalo 6184 volivcev, kar predstavlja 0,54 odstotka vseh oddanih glasov. Takratna opozicija je med parlamentarno razpravo leta 1998 trdila, da je Cekuta nastopal kot posrednik v orožarskih poslih z Izraelom. Po dostopnih podatkih naj bi od avstrijskega poslovneža Riedla prejel 2,8 milijona evrov.

Kaj Erik Björkvist

Vodja ekipe finskih preiskovalcev, ki preiskuje sum, da je denar od Patrie preko Dunaja prišel v roke slovenskih uradnih oseb.

Barbara Brezigar

Slovenska generalna tožilka, leta 2002 kandidatka za predsednico s podporo SDS. Po besedah predsednika vlade Janše slovenski organi odkrivanja in pregona delujejo profesionalno.

Jože Romšek

Generalni direktor slovenske policije, do leta 1994 sodelavec Janeza Janše na obrambnem ministrstvu. Po besedah predsednika vlade Janše slovenski organi odkrivanja in pregona delujejo profesionalno.

Dragutin Mate

Minister za notranje zadeve, do leta 1994 in leta 2000 sodelavec Janeza Janše na obrambnem ministrstvu. Po besedah predsednika vlade Janše slovenski organi odkrivanja in pregona delujejo profesionalno.

Drago Kos

Predsednik protikorupcijske komisije, do leta 1998 drugi človek policije, kriminalist, ki je preiskoval trgovino z orožjem 1991-93.

Milan M. Cvikl

Predsednik parlamentarne preiskovalne komisije, ki se je ukvarjala s političnim ozadjem posla s Patrio. Komisija ni končala svojega dela, ker je poslanec Jelinčič predlagal, da bi bil Cvikl pred komisijo zaslišan tudi kot priča. Priča pa ne more biti član komisije.