Akutno vnetje očesne veznice ali akutni konjunktivitis se pojavi in razvije zelo hitro. Prepoznamo ga tako, da se oči solzijo, pečejo ali srbijo. Zdi se, kot da imamo v očeh tujek. Zdravnica je povedala, da vnetje poteka brez motenj vida, navadno na obeh očesih, včasih pa je eno oko prizadeto prej. Veznica pordeči in zateče zaradi razširjenih žilic. Hkrati se lahko pojavi nabiranje tekočine v veznici z izrazito oteklino, lahko pa otečejo tudi veke. Pri vnetju se po zdravničinih besedah praviloma pojavi izloček, ki je lahko voden, sluzast, gnojen, možni pa so tudi različni prehodi med temi.

Oblike akutnega vnetja očesne veznice

"Pri nekaterih konjunktivitisih se pojavijo papile ali folikli, včasih lahko iz pojava teh sklepamo na povzročitelja," je povedala Drnovškova. Obstaja več razdelitev konjuktivitisov, večina avtorjev jih deli po vzroku oziroma povzročitelju. Lahko jih razdelimo tudi na akutne ali kronične.

Najpogostejši tip je bakterijsko vnetje veznice, pri katerem so povzročitelji različne bakterije. "Oči navadno pordečijo, pojavi se občutek tujka, gnojen izcedek lažje ali težje oblike. Pri hujših vnetjih je prisotna tudi oteklina veznice," navaja zdravnica.

Drugi tip je virusni konjunktivitis, pri katerem so najpogostejši povzročitelji adenovirusi. Namreč kar deset od 31 podtipov adenovirusov povzroča očesno infekcijo. Vnetje poteka v različnih oblikah, od blagega do močno izraženega. "Poleg konjunktivitisa sta prisotna še vnetje žrela in vročina, navadno se pojavi pri otrocih," navaja zdravnica in doda, da se poleg značilnih znakov za vnetje veznice pojavijo še folikli, pikčaste krvavitve pod veznico, ter povečane predušesne bezgavke. Možno je tudi to, da se v enem do dveh tednih po izbruhu pojavi vnetje v roženici. "Pacienti navajajo prebolelo vnetje zgornjih dihal ali stik z osebo, ki je prebolevala enak konjunktivitis," poudarja zdravnica.

Tretji tip vnetja veznice lahko poleg adenovirusov povzročijo tudi herpes virusi. Simptomi so podobni tistim pri vnetju z adenovirusi, razlika je ta, da s lahko na robovih ali koži vek pojavijo mehurčki in da se težave pojavijo le na enem očesu namesto na obeh.

Zdravljenje

Bakterijsko vnetje veznice zdravijo z antibiotičnimi kapljicami, ki jih morajo oboleli v prvi dneh dajati v oči večkrat dnevno, včasih celo na vsako uro. Mazilo pa stisnejo v oči pred spanjem. Po nekaj dneh število aplikacij zmanjšajo. Zdravnica poudarja, da je treba pri zelo močnem izcedku pred dajanjem antibiotičnih kapljic v oko, tega dobro sprati s fiziološko raztopino. Običajno ravno s takšnim načinom zdravljenja bakterijsko vnetje veznice uspešno pozdravimo. "V kolikor pa se vnetje po terapiji ne izboljšuje, je treba opraviti bris veznice na patogene bakterije. Pri tem izoliramo povzročitelja in ugotovimo, na katere antibiotike je občutljiv. Tudi na področju očesnih vnetij se namreč pojavlja odpornost na določene antibiotike," navaja Drnovškova.

Pri adenovirusnem tipu vnetja veznice posebnega zdravljenja ni. Zdravnica predlaga lajšanje težav z umetnimi solzami, hladnimi oblogami, sredstvi proti srbenju, v primeru prizadetosti roženice uporabljamo tudi kortikosteroidne kapljice. Pri tem tipu vnetja Drnovškova posebej poudarja, da so pacienti zelo kužni še deset do dvanajst dni po pojavu konjunktivitisa, zato je nujno pogosto umivanje rok. "Izogibajo naj se rokovanja z drugimi ljudmi in naj ne prijemajo ter mencajo oči. Da se izognemo prenosu bolezni, je treba obolelega izolirati. Dela nezmožen je ves čas, ko so oči rdeče." Obolenje navadno traja dva do tri tedne, lahko pa tudi dlje.

Pri herpetičnih virusnih povzročiteljih vnetje zdravimo z mazilom, ki vsebuje učinkovino acyclovir. "Navadno opazimo izboljšanje že po enem tednu," je še povedala zdravnica.