Poslanec SD Cvikl je uvodoma povedal, da je prejšnji ponedeljek upravni odbor Patrie obravnaval interno poročilo o Patrii. Finski minister, pristojen za Patrio, Jan Vapaavuori v torek zjutraj tudi objavil izjavo finske vlade, v kateri piše, da je izvajanje kriminalne preiskave v Patrii v zvezi s sumi korupcije za podjetje v državni lasti izredno nesrečen, hud udarec, je povedal Cvikl.

Kot je prepričan poslanec SD, Finska "zelo resno jemlje aktivnosti neodvisnih preiskovalcev".

"V Sloveniji pa kot da se ni nič zgodilo," je poudaril Cvikl. Kot je dejal, je sicer dobro in prav, da je novi direktor na obisk k ministru prišel čim prej. "Ni pa dobro, da minister in predsednik vlade o vsem tem molčita," je povedal.

V SD zato predlagajo, da se v zvezi z nakupi, proizvodnjo, uvozom patrij zaustavijo vsi postopki. Ta ukrep predlagajo, ker menijo, da je treba minimizirati škodo, je pojasnil poslanec. Tu pa ne gre za politično škodo, saj je po Cviklovih besedah Slovenija skupaj z že zamenjanimi nosilci teh poslov iz Patrie v teh tednih v Evropi predmet posmeha. Kot je poudaril, je potrebno minimizirati škodo za slovenska podjetja, ki so v to vpletena, predvsem za Gorenje.

Cvikl je prepričan, da določbe iz pogodb, ki govorijo o vsaj 30-odstotnem deležu v slovenski industriji, ne morejo biti izpolnjene. V zvezi s protikorupcijsko klavzulo pa je dodal, da bi v obeh primerih - če bi jo uveljavila Patria ali če bi jo uveljavilo ministrstvo za obrambo, "tu lahko oškodovana predvsem domača industrija".

Drugi argument je povezan z programom SD. Kot je dejal poslanec, v SD ocenjujejo, da je pogodba problematična tudi za to, ker "je oborožitev, ki je sedaj kupljena za Patrie, neustrezna". Po njegovih trditvah je Slovenska vojska v doktrini vojaške strategije vendarle obrambna vojska. "Mitraljeze se daje na patrie, kadar želiš biti ofenzivna vojska," je prepričan.

Da bi ohranili koncept obrambne vojske, bi bilo po Cviklovo potrebno pogodbo revidirati. Ob tem pa je pritrdil tudi besedam predsednika SD Boruta Pahorja, ki je dejal, da bi bilo več sredstev potrebno nameniti za zdravje in manj za orožje.