"Jasno je, da Alpina ne bo dala več, kot bo dobila, in da torej ne moremo pristati na vsakršne pogoje ali visoko kupnino," pravi direktor Alpine Martin Kopač . "In tudi nimamo pooblastil za nerealne garancije na račun trdnosti Alpininega finančnega položaja. Kar se mene tiče, se lahko glede Peka zmenimo v pol ure, saj so naši pogoji jasni. Manj pa vem o pogojih druge strani," dodaja Martin Kopač.

V čem je bistvo razlike med pripojitvijo neke družbe in ustanovitvijo hčerinskega podjetja? "Če je Peko hčerka in bi država prenesla 80 odstotkov delnic Peka na Alpino, bi Peko ostal samostojno hčerinsko podjetje v koncernu oziroma sistemu Alpina, ki ima že štiri hčerinska podjetja (dve v Bosni, v Italiji in na Hrvaškem). Peko bi naprej tržil svojo blagovno znamko, naša materialna obveznost pa je pri tem manjša kot v primeru pripojitve. Pripojitev pa pomeni, da Peka ni več, je samo Alpina, od Peka ostane blagovna znamka, proizvodnja, trgovska mreža, prodaja in nabava pa je skupna, kar pomeni tudi kadrovsko radikalnejši poseg." Alpina ni naklonjena pripojitvi, pravi Kopač, tudi zaradi govoric, češ da hoče uničiti konkurenčni Peko in dobiti njegovo trgovsko mrežo: "S Pekom smo živeli pol stoletja in gre za odlično podjetje z modno obutvijo, ki ima svoj prostor na trgu. Če pa bi prišlo do pripojitve, bi morda prišlo tudi do večjega odpuščanja, vendar tega vladnega predloga doslej sploh še nismo analizirali. Nekatere operativne službe in del kadrovskih bi ostale ob proizvodnji v Peku."

Alpina tudi pričakuje, da bo sedanji lastnik izpeljal prisilno poravnavo do konca. Po podatkih predsednice uprave Peka Marte Gorjup Brejc ima namreč Peko še 3,6 milijarde tolarjev kratkoročnih in dolgoročnih obveznosti in naj bi jih imel po koncu poravnave še 1,2 milijarde, če bodo seveda ostale obveznosti upniki spremenili v lastniške deleže. Čigava obveznost bodo plače za junij v primeru, da se medtem pogodijo, je seveda stvar dogovora, a direktor Kopač pravi: "Za moje razumevanje je nelogično, da so v Peku sami zbrali denar za plače, čeprav je država Peku obljubila še pomoč pri izplačilu dveh plač. Po drugi strani pa, kot berem, ni denarja za material za naročen obseg proizvodnje."

Alpina in Peko bi imela na trgu četrtinski tržni delež, kar z vidika konkurence ni sporno. Ali Alpina v družbi s Pekom in njegovimi prodajalnami načrtuje širitev trgovske dejavnosti in manj v proizvodnji, kakršna je denimo vizija kranjske Planike? "Zakaj pa ne, če si dober, moraš biti tudi dober trgovec."