Eno od eksperimentalnih zdravil pri zdravljenju hemoragične vročice, ki je bilo v zadnjih letih preizkušeno na opicah, ne pa na človeku, so pred tednom v Liberiji dali Američanoma, 33-letnemu zdravniku Kentu Brantlyju in 59-letni misijonarki Nancy Writebol, ki sta zbolela za ebolo. Oba bolnika sta se strinjala, da bosta tvegala in vzela eksperimentalno zdravilo.

Strokovnjaki še zadržani

V soboto je najprej presenetil okuženi zdravnik Kent Brantly, ki je po prihodu v Atlanto, kot so lahko videli Američani v neposrednem televizijskem prenosu, sam odšel iz rešilnega avtomobila v bolnišnico. Zdravstveno stanje se je izboljšalo tudi misijonarki Nancy Writebol. Vsaj za zdaj se torej zdi, da zdravilo deluje. A strokovnjaki so glede tovrstnih oznak previdni. Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal direktor ameriškega Nacionalnega instituta za alergije in nalezljive bolezni Anthony Fauci, za zdaj ni mogoče reči, da to zdravilo prav veliko obljublja: »Podatki o živalih so zelo dobri in njegova uporaba pri dveh pacientih namiguje, da bi lahko imel ugoden učinek, a ker gre le za dva pacienta, mislim, da moramo biti previdni, preden bi delali kakršne koli zaključke.«

Program za izdelavo zdravila, ki so ga poimenovali ZMapp, in njegovo preizkušanje na opicah sta financirala ameriška vlada in vojska v sodelovanju s kanadskimi zdravstvenimi oblastmi. Gre za monoklonska protitelesa, ki se usmerjajo proti proteinski strukturi virusa ebole. Po desetletju raziskav na ameriškem Vojaškem inštitutu za infekcijske bolezni so lani objavili rezultate delovanja zdravila pri opicah. Uro po okužbi je primate zdravilo varovalo stoodstotno, 48 ur po okužbi le še 66-odstotno (štiri od šestih opic so preživele), okoli 110 ur po okužbi pa le še 43-odstotno (tri od sedmih opic so preživele). Znanstveniki upajo, da bi pri ljudeh zdravilo lahko delovalo brez hujših stranskih učinkov, a Roman Wölfel z Inštituta za mikrobiologijo v nemški vojski opozarja prav na to, da zaenkrat ti še niso znani.

Učinek zdravila ali statistika

Kritično stanje zdravnika Kenta Brantlyja, ki je še komaj dihal, se je že uro po prejemu zdravila izboljšalo, čeprav je bil okužen že devet dni. V petek se je lahko sam stuširal in brez pomoči vstopil na letalo za Atlanto, kjer je v ponedeljek dobil še drug odmerek zdravila. Pri Nancy Writebol je zdravstveno stanje izboljšal šele drug odmerek. Do seruma je zadržan tudi ameriški mikrobiolog in eden vodilnih raziskovalcev ebole Thomas Geisbert, ki je za nemško tiskovno agencijo DPA povedal, bi bil lahko 33-letni okuženi ameriški zdravnik, ki naj bi se mu stanje po prejemu seruma izboljšalo v sami eni uri, preprosto eden izmed okoli 40 odstotkov bolnikov, ki ebolo preživijo brez zdravljenja. mš, sta