»Inovativna« injekcija, ki pri vbodu v kožo ne povzroča skoraj nič bolečine, po besedah prim. dr. Gorazda Požlepa s kliničnega oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok ljubljanskega kliničnega centra deluje tako, da tik pred vbodom okolico vbodnega mesta stimulira s pritiskom ali vibracijami. »Ti dražljaji naše možgane tik pred vbodom igle zamotijo, zato vbod čutimo bistveno manj, kot če dodatnih vibracij in pritiskov ne bi bilo.«

Požlep je pojasnil, da je delovanje nove injekcije utemeljeno na približno petdeset let stari »teoriji vrat«, ki pravi, da gredo bolečinski in nebolečinski dražljaji skozi neka vrata, prek katerih lahko do možganov preide le določena količina impulzov. »Če ustvarimo boleče in neboleče impulze in če bo bolečih impulzov veliko, potem jih bo do možganske skorje, kjer nastane občutek bolečine, prišlo veliko manj, zato bomo občutili manj bolečine.«

Ameriški raziskovalci so v svoji raziskavi na enaindvajsetih odraslih preizkušali različne ravni pritiska, vibracij, hlajenja in segrevanja, tik preden so jih zbodli s plastično iglo, ki je povzročila bolečino, podobno kot jo sicer povzroči vbod injekcije. Ugotovili so, da so najmanj bolečine čutili, ko so dovajali primerne količine pritiska in vibracij dvajset sekund prej, preden so jih zbodli. Toplota in hlad na občutenje bolečine nista znatno vplivala.

Vsak deseti naj bi imel strah pred iglami, kar ima lahko po besedah vodje raziskave Williama McKaya negativne posledice, kot je upadanje cepljenja in krvodajalstva. S to iglo pa bi po njegovem lahko pometli s strahovi pred injekcijami. Pa vendar Požlep ob tem ugotavlja, da »bolečina ob vbodu z iglo sploh ni tako močna, močnejši je psihološki strah pred iglo«. Da bi ljudje izgubili strah pred iglo, bi bila po njegovem nujno potrebna tudi psihološka obravnava, ne le zmanjšanje bolečine ob vbodu.

Poleg tega ima Požlep pomisleke tudi pri uporabi igle, kadar mora zdravnik najti žilo, saj bi dodatne vibracije in pritiski lahko »pogled zdravniku delno zastrli, česar pa si v tistem trenutku ne more privoščiti«. Nova naprava je utemeljena na ukrepih, ki jih sicer zdravniki že uporabljajo. »Za zmanjšanje bolečine včasih pred vbodom masiramo kožo na tistem mestu, pri otrocih pa preusmerjamo pozornost.«

Požlep je dodal, da znanstvenike čaka še dolgo raziskovanje, da bi tako iglo lahko rutinsko uporabljali.