Tradicija žalskega harmonikarskega orkestra sega v leto 1968. Zadnjih dvanajst let ga vodi Andreja Turnšek, vanj pa je vključenih devetnajst članov, od tega sedemnajst harmonikarjev in dva tolkalista, starih od devet do devetnajst let. Nekateri med njimi so osnovno glasbeno šolanje že končali in je njihova življenjska pot ubrala drugo smer, a so ljubiteljsko ostali zvesti harmoniki in orkestru. Večina članov je šla oziroma še hodi skozi "učiteljske roke" Turnškove. "Zelo smo povezani, otroci radi prihajajo na vaje. Lahko rečem, da smo kot nekakšna družina," pravi vodja orkestra, ki tudi večino svojega prostega časa namenja mladim glasbenikom.

Uspeh v Pulju je bil za žalski orkester, v katerem je kar deset članov mlajših od petnajst let, izjemen uspeh, še zlasti zato, ker so tekmovali v starostni kategoriji od petnajst do devetnajst let. Hkrati pa je to, kot je povedala Turnškova, novi izziv za nadaljnja tekmovanja. Zdaj resno razmišljajo, da bi se jeseni udeležili tudi svetovnega tekmovanja v Italiji, kjer pa orkestri ne bodo razdeljeni v kategorije. Zato je izziv še toliko večji, saj bodo na tekmovanju nastopili tudi starejši in bolj izkušeni harmonikarji z vsega sveta. Vendar razmišlja Andreja Turnšek pozitivno: "Ni pomembno, koliko si star, ampak kako dobro igraš. Dober glasbenik pa je lahko le tisti, ki poleg obvladovanja tehnike igra tudi z občutkom in tako glasbi daje nekaj več."

Mladi, ki igrajo v orkestru, prihajajo z vseh koncev Savinjske doline, eden se na vaje vozi celo iz Ljubljane. Običajno vadijo enkrat na teden, le pred nastopi se zberejo pogosteje. Njihov repertoar je zelo raznolik, od klasične do filmske, zabavne in moderne glasbe. "Zmeraj se skupaj odločamo, katere skladbe se bomo lotili. Če otrokom skladba, ki naj bi jo igrali, ne bi bila všeč, je niti ne bi mogli dobro zaigrati," je prepričana vodja orkestra.

Glede na to, da postaja na slovenski glasbeni sceni harmonika vse bolj inštrument narodno zabavne glasbe, hkrati pa interes zanjo v glasbenih šolah upada, je pomen žalskega orkestra toliko večji. V Žalcu in okoliških krajih redno pripravljajo samostojne koncerte, na katerih pogosto sodelujejo z raznimi solisti instrumentalisti in pevci. Štirje starejši člani orkestra in vodja nastopajo ob raznih priložnostih po Sloveniji tudi kot kvintet Harminet. Turnškova pa svoje znanje harmonike in izkušnje že nekaj let bogati tudi v mednarodni poletni šoli v Pulju, kjer se vsako leto zberejo glasbeni pedagogi z vsega sveta.