Star zakon o orožju iz leta 1981 je določal, da morajo varnostniki, ki opravljajo službo varovanja, opraviti preskus znanja, s katerim dokažejo, da znajo ravnati z orožjem. Preskus znanja v ravnanju z orožjem so opravljali pri postaji milice. Preskus so opravljali v obliki testov ali ustnega zagovora poznavanja zakonodaje o orožju ter praktičnega usposabljanja poznavanja orožja in streliva ter uporabe orožja, torej streljanja.

Januarja je stopil v veljavo nov zakon o orožju, ki je preskus znanja o ravnanju z orožjem določil za vse posameznike, ki imajo v posesti orožje. Z začetkom veljavnosti novega zakona je tako policija izgubila pravno podlago za izvajanje teh preskusov. A tu se skriva zanka. Zakon namreč določa, da program in način izvedbe teoretičnega in praktičnega preskusa predpiše minister, pristojen za notranje zadeve, hkrati pa določi izvajalce usposabljanja.

Minister Rado Bohinc je konec februarja sicer izdal pravilnik o programu in načinu izvedbe preskusa znanja o ravnanju z orožjem (veljati je začel 24. marca), a se je s tem istim pravilnikom tudi zavezal, da bo določil izvajalce usposabljanja. "Glede določitve izvajalcev je bil pod št. 308/36-01 razpisano javno naročilo za podelitev pooblastil za izvajanje usposabljanja za preskus znanja o ravnanju z orožjem. Izbor med prispelimi ponudbami je končan in ta mesec bo v Uradnem listu tudi objavljen seznam izvajalcev usposabljanja, ki jim bo minister podelil ustrezno pooblastilo," pravijo na ministrstvu za notranje zadeve. Na razpis je prispelo osem ponudb, o številu tistih, ki bodo dobili ministrova pooblastila za izvajanje programa, pa na ministrstvu še ne želijo govoriti, saj še vedno teče rok za pritožbe. Na kratko to pomeni, da že od začetka leta nihče ni mogel opraviti preskusa in tako tudi ni mogel pridobiti ustreznih dovoljenj za nošenje orožja.

"Mi lahko varnostnika usposobimo za vse drugo, le za nošenje orožja ne, pa tudi dovoljenj za nošenje orožja ne more dobiti. Po drugi strani menim, da bi morala biti ob podeljevanju koncesij za izobraževanje zraven tudi zbornica za zasebno varovanje, če že sami usposabljamo svoje kadre," pravi Urban Dobovšek, ki je v zbornici za zasebno varovanje zadolžen za usposabljanje varnostnikov. "Ta zakonska praznina nam onemogoča normalno delo. Na primer za prevoz denarja potrebujemo oborožene varnostnike. Tako kot so zadeve urejene zdaj, ne moremo zaposlovati novih, ker ne morejo pridobiti ustreznih dovoljenj," pravi Urban Dobovšek.

Edina "olajševalna okoliščina" za varnostnike je ta, da tistim, ki so dovoljenja pridobili še po starem zakonu, ni treba ponovno opravljati preskusa. Vsekakor pa po črki zakona že pol leta nismo dobili novih varnostnikov, ki bi lahko delo opravljali s pištolo za pasom.