Minuli vrh skupine G8 si bomo sicer bolj zapomnili po protestih, nasilju in smrti mladega protestnika, ki ga je v petek ustrelil policist. Italijanska policija je v Genovi v soboto zvečer izvedla racijo na sedežu protestne skupine, ki je usklajevala dvodnevne demonstracije. Policija je sporočila, da je zasegla računalniške diskete, železne palice in nože, predstavniki protikapitalističnega gibanja Genovski družbeni forum pa trdijo, da so policisti kot ponoreli pretepali ljudi, ki jih niso z ničemer izzvali.

Vrh se je končal s skupno deklaracijo, ki poudarja prizadevanja za premagovanje revščine v svetu, predvsem pa poskuša zakriti razhajanja Američanov in ostalih glede kjotskega sporazuma in Bushevega protiraketnega ščita. Srečanje je bilo sicer povsem v senci nasilja in protesta, ter smrti mladega protestnika.

Med tistimi, ki so obsodili nasilje je bil tudi pevec irske rock skupine U2 Bono, eden vodilnih aktivistov za odpis dolga najrevnejših držav. "Nasilje ni nikoli upravičeno, pa naj so zanj krivi policija, vojska ali protestne skupine. Jeza na ulicah vseeno razumem. Jeza je racionalni odziv na obsecenost vse večje neenakopravnosti v svetu," je dejal Bono. Ameriški predsednik George Bush mlajši pa je dejal, da imajo demokratično izvoljeni voditelji pravico razpravljati o skupnih problemih. "Tisti, ki trdijo, da so glas revnih, tega v resnici ne počno. Tisti protestniki, ki poskušajo preprečiti naše pogovore o trgovini in pomoči ne zastapajo revnih," je dejal Bush, ki je imel zjutraj v Genovi ločeno srečanje s kanadskim premierjem Jeanom Chretienom, popoldne pa je imel ločeni vrh z ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Britanski premier Tony Blair je izrazil obžalovanje zaradi smrti mladega protestnika, dodaja pa, da bi bilo dobro bi bilo, če bi z demonstranti imeli dialog o vprašanjih kot je globalizaciji."Problem je v tem, da ti ljudje nočejo dialoga, ampak hočejo vdreti na prizorišče srečanja in povzročiti razdejanje in se s svojim ravnanjem pojaviti na televiziji," je ocenil britanski premier Blair.Francoski predsednik Jacques Chirac je reagiral nekoliko drugače."120.000 ali 150.000 se ne bi potrudilo priti na ulice, če ne bi nekaj mučilo njihovih src in duhov, in če nekaj muči njihova srca in duhove, moramo razumeti, kaj je to, kar jih muči. Ne pravim, da imajo prav, ali narobe, pravim pa, da obstajajo problemi, zaskrbljenost, nekaj manjka in ne smemo dovoliti, da bi ostalo pri tem," je ocenil francoski predsednik Chirac.

Odzval se je glasbenik in aktivist Bob Geldof, ki pravi, da protest v Genovi ni dosegel prav ničesar: "Bo zaradi protesta razpadla skupina G8? Ne Bo. Se bo Svetovna trgovinska organizacija izselila iz Ženeve? Ne bo se. Bosta razpadla Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad? Ne bosta. Se bo zaradi protesta kaj spremenilo v svetovni ureditvi? Ne bo se. Stvari je mogoče spreminjati, vendar ne s policijskimi pendreki in pretepanjem policistov. Pogovarjati se je treba, pogovarjati in pogovarjati," je v Genovi dejal Bob Geldof.