Kolektivni dopusti se v Peku začnejo 6. avgusta. Predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc je bila včeraj na službeni poti v Nemčiji, tako da ni bila dosegljiva. Znano pa je, da Peko ne bo mogel sam poskrbeti za izplačilo plač. Prav zaradi vse večjih težav Peka sta sindikat Neodvisnost KNSS in Svobodni sindikat podjetja Peko za včeraj zvečer sklicala okroglo mizo, na katero so povabili direktorico Peka, predstavnike lastnikov, upnikov in sindikalistov ter vse zaposlene. Kot so sporočili iz Peka, so vabilo za okroglo mizo prejeli šele v ponedeljek, tako da se je od vodstva podjetja ni udeležil nihče, pooblastilo za udeležbo pa je dobil Božidar Kaloper, direktor hčerinske družbe Peko Inde. Okrogle mize se je udeležil tudi državni podsekretar na ministrstvu za gospodarstvo Janez Trček , ki je potrdil, da država ta mesec ne bo pomagala pri izplačilu plač, vprašanje pa je, kako bo v prihodnje.

Sindikalisti valijo krivdo za katastrofalno stanje v Peku na državo, češ da se po treh letih od podpisa dogovora med socialnimi partnerji zdaj le še spreneveda: "Zaposleni so se takrat odpovedali terjatvam in so bili za sanacijo, ki pa se je izjalovila. Na sodišče smo že vložili zahtevo za preklic sklepa o odpovedi delavcev do terjatev. Prav tako je državna sekretarka obljubila pomoč za dve plači. Država je pomagala le pri eni plači. Za ta mesec torej denarja za plače ni, čeprav delavci dobro delajo in ima Peko še celo preveč naročil. Prepričan sem, da se bodo delavci dogovorili za eno od oblik državne neposlušnosti. Protest zagotovo bo," je prepričan Drago Lombar , predstavnik sindikata Neodvisnost.

Peko je v prvih petih mesecih letos pridelal približno 230 milijonov izgube, kar je pol manj kot v istem obdobju lani. Uprava Peka je še najbolj zadovoljna s soglasjem vlade za predlagano prisilno poravnavo, ki predvideva spremembo večine terjatev v lastniški delež. Če bo prisilna poravnava uspešna (narok je predviden za september), se bodo terjatve s 3,6 zmanjšale na 1,2 milijarde tolarjev. Za zdaj so zamrla tudi pogajanja, da bi Alpina Žiri prevzela Peko.

Država bo namreč svoj 62-odstotni lastninski delež prodala prek javnega razpisa, a morajo prej opraviti ovrednotenje Peka. Za državo bo ocenitev vrednosti tržiškega podjetja opravila Slovenska razvojna družba: "Prihodnji teden bodo zagotovo znani rezultati ocenitve. Delnih ocen vrednosti Peka pa še ne morem povedati," je pojasnil Marjan Rekar , direktor SRD. Kot glavni morebitni kupec še vedno ostaja Alpina.

"Ne morem potrditi, ali se bomo na razpis sploh prijavili. V zadnjih dveh mesecih se ni nič zgodilo. Pogoji nakupa so ministrstvu za gospodarstvo znani, a o njih javno ne smem govoriti. Še vedno sem prepričan, da se Peko lahko izkoplje iz krize," je povedal Martin Kopač , direktor Alpine.