Za posilstvo predlagajo zvišanje maksimalne kazni z desetih na petnajst let, prav tako za spolno nasilje in spolno zlorabo slabotne osebe, za kršitev spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja predlagajo povišanje zaporne kazni s treh na pet let, medtem ko za spolni napad na osebo mlajšo od petnajst let predlagajo, da se zdaj najnižja predvidena kazen s šestih mesecev poveča na petnajst let, najvišja pa s petih let na dvajset let zapora.

"Sam sem se v razpravi v stranki zavzemal, da za posiljevalce oseb, mlajših od petnajst let, predlagamo smrtno kazen, vendar pa so bili moji kolegi proti, češ da je smrtna kazen v nasprotju z evropskimi normami," je dejal Sašo Peče, poslanec SNS, ki je predlog sprememb kazenskega zakonika včeraj tudi predstavil.

Med razlogi za to, da so se pri SNS odločili predlagati predstavljene predloge, je Peče navedel oceno, ki temelji na podatkih, zbranih s pomočjo SOS telefonov, da je vsaka sedma ženska posiljena, medtem ko novejše raziskave menda kažejo, da je v povprečju ena od šestih žensk spolno nadlegovana na svojem delovnem mestu.

Ker se ob predlogu SNS pojavlja vprašanje, ali bi morebitno zvišanje kazni za primere spolnega nasilja lahko imelo podoben učinek, kot ga ima zvišanje kazni za prometne prekrške oziroma ali bodo spolni nasilneži zaradi višjih kazni v prihodnje bolj brzdali svojo slo, podobno kot vozniki brzdajo željo po hitrosti, smo to vprašali tudi Saša Pečeta. "Povišanja kazni imajo svoj specifičen učinek in mislim, da me o nasprotnem ne bo prepričal nihče," nam je odgovoril.

Pri SNS so za svoj predloge do zdaj dobili podporo Neodvisnih sindikatov Slovenije, kot sopredlagatelj spremembe kazenskega zakonika v navedenih primerih pa se pojavlja tudi policijski sindikat Podravja.

Zaradi maloštevilnosti svoje poslanske skupine pa so na predsednika vlade dr. Janeza Drnovška naslovili pismo, v katerem ga naprošajo, da preuči možnost spremembe tudi zakonodaje, ki ni del svežnja zakonov, ki so potrebni za približevanje Slovenije v EU, oziroma da se k predlogu sprememb pridruži tudi vlada, kajti v nasprotnem primeru (če bo predlagatelj sprememb samo SNS), bo sprejem takšnega zakona po mnenju predlagateljev nemogoč.