Toda to se je zgodilo šele tik pred koncem zasedanja v (pre)tesni dvorani hotela M. Uvodne točke so se zdele formalnost, vendar je za nekaj poživila poskrbel znani košarkarski delavec Vojko Herksel . Pri finančnem poročilu ga je zanimalo kup podrobnosti. Po krajšem času, ki si ga je vzel za premislek, mu je generalni sekretar Iztok Rems na vsa vprašanja odgovoril, kar je zanj predstavljalo hud napor, saj ga je pred kratkim hudo zvilo v križu, da je komaj sedel, kaj šele hodil.

Sicer pa KZS deluje s pozitivno ničlo na finančnem računu. Za letošnje leto načrtuje malo manj kot 200 milijonov prihodkov in prav toliko odhodkov. Ker je podpredsednik zveze Uroš Slavinec s funkcije odstopil, so namesto njega na položaj izglasovali Iztoka Jelačina , novega predsednika novega prvoligaša iz Kopra. Potrdili so tudi novi naslov, kje domuje KZS - Leskoškova 12, a to poštarji vedo že leto dni.

Osma točka dnevnega reda je bila sprememba statuta in tu je prvič završalo. Vojko Heksel je svoje pripombe na novi statut poslal šele včeraj dopoldne, zato jih predsednik KZS Dušan Šešok ni hotel upoštevati. "Mesece in mesece smo klube opozarjali, naj pošljejo pripombe in predloge, ti pa potem to storiš nekaj ur pred skupščino. Urejena zveza si tega ne more privoščiti," mu je očital in Herkslu mimogrede še navrgel, da to počenja le zato, da ima svoj "show time".

Toda vsi delegati niso bili Šešokovega mnenja. Vnela se je razprava o tem, ali naj Herksel svoje predloge vendarle predstavi ali ne. "Saj samo dimne bombe meče," so bentili tisti, ki se s Herkslom niso strinjali. A demokracija je prevladala in Herksel je dobil besedo, pri čemer je nekaj njegovih nasprotnikov demonstrativno odšlo na zrak. Vzdušje se je nato umirilo, sklep pa je bil, da njegove pripombe še analizirajo ustrezne službe na KZS in jih potem ponudijo naslednji skupščini.

Še bolj odmevna je bila deveta točka dnevnega reda, ki je govorila o spremembah registracijskega pravilnika. Seveda je šlo v prvi vrsti za vprašanje, ali naj tujcem, tako kot je to navada v Evropi, odprejo vrata, ali pa naj ostane pri starem pravilniku, ki v ligi Kolinska dovoljuje nastop le štirim tujim košarkarjem na eni tekmi. Nekateri delegati so predlagali, da se uvede prehodno obdobje, da se manjši klubi pripravijo na spremembe, trener Tone Krump pa se je vprašal, kako zaščititi vitalne dele slovenske košarke.

Zmago Sagadin mu je dal "kontro": "Nihče ne sili klube, da imajo zdaj 12 tujcev. Kdor bo dobro delal z mladimi, se nima ničesar bati. Hudo je to, da odliva v tujino ne moremo preprečiti. Ali se pridružimo Evropi ali ostanemo oaza in zaostanemo v razvoju?" se je vprašal trener Uniona Olimpije. Po argumentih za in proti so dali registracijski pravilnik na glasovanje in ga sprejeli, pri čemer bodo vnesli še Herkslovo (čigavo pa?) pripombo, da se vnese v besedilo stavke o obvezni odškodnini za igralce do 19. leta in to odškodnino tudi zviša za 50 odstotkov, kar pomeni, da bodo manjši klubi ob vzgoji mladih talentov vseeno dobili nekaj denarja ob igralčevem odhodu.

O jadranski ligi niti niso razpravljali, kajti novi statut predvideva, da o novih tekmovalnih sistemih odloča izvršni odbor KZS.