Anton Čebular , predsednik sveta KS Dob, je povedal, da se je po uvedbi cestnine na avtocesti promet skozi Dob zelo povečal (za 80 do 90 odstotkov). Prehod v neposredni bližini železniške postaje Šentvid pri Stični je velikokrat v megli, tako vozniki do zadnjega ne morejo videti, ali je varno zapeljati preko tirov ali ne.

Sicer pa je ta prehod nespremenjen že dobri dve desetletji in republiški inšpektor za križanje cest in železnice je pred dvajsetimi leti izdal le načelno soglasje za uporabo za dobo enega leta. Želel je vsaj svetlobno zavarovanje. "Člani svetov KS Dob in KS Šentvid smo na nevarnost prehoda že večkrat opozarjali občino, ministrstvo za promet ter Slovenske železnice, a se ni še nič premaknilo, zato smo se odločili za peticijo. Doslej smo zbrali že tisoč podpisov za avtomatske zapornice," je dejal Anton Čebular in dodal, da bodo šli tokrat do konca: če ne bo šlo drugače, bodo zaprli progo.

Predstavnikom Slovenskih železnic in direkcije za železniški promet so predstavniki obeh najbolj ogroženih krajevnih skupnosti - Dob in Šentvid pri Stični - postavili zahtevo, da mora biti naslednje leto ob občinskem prazniku (29. maj) železniški prehod pri Šentvidu pri Stični zavarovan z zapornicami.

Danilo Kek z ministrstva za promet, direkcije za železniški promet, je povedal, da je v Sloveniji 1100 železniških prehodov in manj kot dvajset odstotkov jih je zavarovanih z avtomatskimi zapornicami. Letošnji proračun ne predvideva denarja za postavitev novih, se pa v naslednji petih letih obeta milijarda 300 milijonov tolarjev, ki jih bodo v okviru nacionalnega načrta slovenske železniške infrastrukture lahko namenili za postavitev zapornic. O tem, kje so najbolj potrebne, bodo odločali člani posebne komisije, ki jo bo imenovalo ministrstvo za promet.

"Če želite pravilno začeti postopek za postavitev zapornic na tem nivojskem prehodu, morate poslati vlogo na direkcijo za železniški promet," je poudaril Kek, komisija pa bi lahko v roku enega do treh mesecev ocenila stanje pri postaji Šentvid. Miha Fabijan z novomeške sekcije za vzdrževanje prog je opozoril, da ni vse v zavarovanju, ljudje so velikokrat tudi nepazljivi.

Srečanje so sklenili s sklepoma, da bo občina pripravila vlogo za sklic komisije, ki si bo ogledala omenjeni prehod, občina pa bo postavitev zapornic sofinancirala (take zapornice veljajo približno 30 milijonov tolarjev). O sestanku in sklepih bodo obvestili tudi pristojne na Slovenskih železnicah in ministrstvu za promet ter Darsu. Predstavniki slednjega se sestanka sploh niso udeležili, čeprav se je prav z uvedbo cestnine na avtocesti povečal promet. Na seji občinskega sveta Ivančna Gorica bodo pripravili program možnosti za preusmeritev ceste do Doba, kjer ne bi bilo nivojskega prehoda.