Intervencijska skupina, ki posreduje, če medved ogroža ljudi ali njihovo imetje, je bila s sklepom vlade ustanovljena 5. aprila lani. Ima trinajst članov, od tega deset delavcev Zavoda za gozdove Slovenije in tri predstavnike veterine, ki poskrbijo za omamljanje živali, če je potrebno. Marko Jonozovič pravi, da skupina dobro deluje in učinkovito sodeluje tako s policijo kot tudi z lovskimi društvi, zlasti s Sodražico in Taborsko jamo. Medtem ko je imela lani le pet akcij, pa se je letos število prošenj občanov za njeno posredovanje močno povečalo. Ali to pomeni, da medvedi letos še bolj ogrožajo ljudi? Marko Jonozovič: "Veliko klicev je upravičenih, veliko pa je tudi nepotrebnih. Ljudje nas namreč takoj pokličejo, četudi vidijo medveda le od daleč, kako je tekel v grmovje. Dokler ni bilo intervencijske skupine, iz tega niso delali takšnega cirkusa. Ker smo se dolžni odzvati na vse klice, to seveda ni poceni, stroške pa za zdaj poravnava Zavod za gozdove Slovenije, čeprav je z odločbo določeno, da je to finančno breme kmetijskega ministrstva."

Žival je bila strpna do izzivalcev

Intervencijska skupina je imela letos že kar nekaj tudi resnih akcij. Prva je bila v okolici Sodražice, kjer je medvedka s tremi mladiči na travniku vsak dan "zabavala" trume radovednežev. "Neimenovani občani, in to ne lovci, so ji trosili koruzo, potico, sendviče in drugo, da bi se večkrat prikazala in bi jo lahko posneli s kamerami ter fotografirali. Prihajali so stare mame, otroci, družine v spremstvu psov... Peščica najbolj drznih, sam pravim najbolj neumnih, se je medvedki približala na vsega tri metre. Mi smo se čutili dolžne ukrepati, saj smo presodili, da bo šlo vse skupaj čez rob. Medvedka je bila sicer zelo strpna, toda če bi ocenila, da so ogroženi njeni mladiči, bi lahko koga napadla. V tem primeru pa nisem prepričan, da bi vsi, ki so jo izzivali, pravočasno našli vrata svojih avtomobilov," pravi Jonozovič.

Člani intervencijske skupine menijo, da medvedka v okolici Sodražice kaže očitne znake nenormalnosti ali udomačenosti in da v sebi nima prvinske divjine. Giblje se po naseljih, hodi po dvoriščih, tudi sredi dneva, in preobrača zabojnike. "Sprva smo se je lotili z `mehkimi` sredstvi - z odlovom in plašenjem - a ker to ni bilo učinkovito, jo bomo morali ustreliti, če bo še naprej povzročala sitnosti. Verjetno bo treba najprej odstreliti mladiče in nato še njo. S polno odgovornostjo lahko rečem, da je odstrel takšne medvedje družine, čeprav je za javnost to nesimpatično dejanje, v prid vsem drugim medvedom pri nas," je prepričan Marko Jonozovič.

Medved ni kot kanarček

Zrcalna slika dogajanja v Sodražici se je nato ponovila še ob regionalni cesti v bližini Grosupljega. Tudi tam se je na travniku pojavljala medvedka s tremi mladiči in tudi tam so se ljudje zbirali ter jo hranili (prinašali so ji polne zaboje jabolk). Toda zgodba se je za medvedjo družino vendarle srečno razpletla, saj so člani intervencijske skupine najprej uspavali mater in nato še mladiče (potem ko so jih tri ure in pol zvabljali z drevesa, kamor so se jim skrili). Opremljene z radijskimi oddajniki so jih vse skupaj preselili v novo okolje. Kam, Jonozovič ne želi izdati.

Povsem drugačno usodo pa je v torek doživela medvedka ob slovensko-hrvaški meji. V lovišču LD Draga-Trava so jo našli ustreljeno - predvidevajo, da je ranjena prišla k nam iz Hrvaške, kjer lovna sezona na medvede še traja. V bližini poginule medvedje samice so člani intervencijske skupine našli shirana mladiča in oba ustrelili. Jonozovič to dejanje takole pojasnjuje: "Noben evropski živalski vrt noče medvedov. Posamezniki bi jih sicer radi imeli, kot jih imajo tudi pri nas, vendar v zelo neprimernih razmerah. Sam menim, da bi morali tudi te medvede odvzeti lastnikom, saj je to mučenje živali. Medved ima prevelik življenjski prostor, da bi ga bilo mogoče stlačiti na nekaj kvadratnih metrov betona in železne ograje. Sicer spoštujem vsakršno obliko življenja, toda medved le ni papiga ali kanarček, da bi ga lahko imeli v kletki, zato je zanj manj boleče, če ga ustrelimo, kot da bi ga dali v ujetništvo."

Letošnja odločba predvideva odvzem 55 medvedov

Komisija za divjad, ki deluje v okviru kmetijskega in okoljskega ministrstva, je sklenila, da bodo odločbe o odvzemu medvedov iz populacije od letos izdajali za koledarsko leto in ne več za posamezno lovno sezono (ta traja od 1. oktobra do 30. aprila). Za vso državo bodo izdali le eno odločbo, torej odločb o izrednih odstrelih ne bo več. Od začetka januarja do konca marca se je medvedja populacija zmanjšala za devet živali (v to so všteti odstrel, izgube in odlov), skupaj s temi devetimi medvedi in še šestimi, ki so jih odvzeli iz populacije po 1. aprilu (tri pred dnevi na Kočevskem, dva so odlovili za Italijo, enega je povozil vlak na Notranjskem), pa letošnja odločba predvideva odvzem 55 živali.