Z gradnjo avtoceste bi morali nadaljevati v trebanjski občini, zato smo potrkali na vrata pisarne Janeza Slaka , direktorja trebanjske občinske uprave. "Za trebanjsko občino velja, da bi lahko nemoteno nadaljevali z deli na odseku od Biča do Korenitke v dolžini 4820 metrov. S pristojnimi ministrstvi smo vse uskladili, razen nadomestnih gradenj. Sporna ostaja le trasa, dolga približno tri kilometre, južno od Trebnjega. A to je druga zgodba," pravi Slak.

Hiše in hlev bodo morali porušiti

V osnutku uredbe o lokacijskem načrtu za avtocesto od Biča do Korenitke piše v 18. členu, da bi morali zaradi gradnje avtoceste odstraniti domačije na Pristavici 19, kamor sodijo hlev, kozolec in dve stanovanjski hiši. Porušiti bi morali tudi domačiji na Medvedjeku, številki pet in tri. K domačiji na številki pet sodita stanovanjska hiša in gospodarski objekt, k številki tri nova in stara stanovanjska hiša in gospodarski objekt. Odstraniti bo potrebno tudi stanovanjski objekt v gradnji ob regionalni cesti Grm-Pluska.

V osnutku lokacijskega dokumenta piše, da morajo za nadomestitev nepremičnin ob upoštevanju zahtev njihovih lastnikov zagotoviti ustrezne nadomestne nepremičnine ali odškodnino v skladu s predpisi in pogoji. Zadeva pa se zatika. V trebanjski občini pravijo, da za zemljišče, za katero so kot nadomestno lokacijo za gradnjo dobili soglasje od ministrstva za kmetijstvo, niso dobili soglasja od ministrstva za okolje in prostor.

Trebanjci menijo, da bi morali nadomestne gradnje obravnavati hkrati z odlokom o spremembi prostorskega akta. Slak pravi, da bi tako morali brati tudi zakon o gradnji v urejenih naseljih, ki se nanaša na avtoceste, vendar trdijo nasprotno na ministrstvu za okolje in prostor. Na tem ministrstvu trdijo, da je za kaj takega potreben poseben postopek, zato naj občina Trebnje ponovno sprejme prostorski akt in poišče lokacije za nadomestne gradnje.

Gradnje na izbranem zemljišču ne dovolijo

Res je, da ministrstvo ne dovoljuje v prostoru gradnje razpršenih stavb, ampak zahteva gradnjo v strnjenih naseljih. Vendar se občani, ki se morajo izseliti iz svojih sedanjih bivališč, ob katerih imajo obdelovalna zemljišča, niso pripravljeni seliti daleč od teh zemljišč, še najmanj pa v deset kilometrov oddaljeno Trebnje.

Gradnje na zemljišču, ki si jo je izbrala družina, ki bo morala zapustiti svoj sedanji dom, ministrstvo za okolje in prostor ne dovoli, ker zahteva odstranitev nizkonapetostnega električnega kabla.

Pristojni v Ljubljani sedaj predlagajo, naj lokacijo, na kateri naj bi bila nadomestna gradnja, izločijo iz avtocestnega lokacijskega načrta. To bi pomenilo, da bi morali v trebanjski občini kar trikrat sprejemati spremembe prostorskega načrta za to območje. Prvič zaradi gradnje avtoceste, drugič zaradi odloka o spremembah nadomestnih gradenj in tretjič zaradi odstranitve nizkonapetostnega kabla s teh parcel. "To je smešno in ne vodi nikamor. Postopka za spremembo prostorskega načrta od programa priprav do predloga pridobitve vseh soglasij ni moč dobiti prej kot v dveh letih, čeprav bi bili v najboljših odnosih z vsemi, ki dajejo soglasje. Le-teh je od dvajset do 30.

Ali naj živi 70-letna lastnica stavbe, ki bi jo morali porušiti, v šotoru, dokler občina ne sprejme vseh potrebnih aktov?" se sprašuje direktor trebanjske občine uprave Janez Slak.