"Ugotavljamo, da je v praksi drugače, odvisnikom smo v Gorenjskih lekarnah letos izdali že 6500 brizg, desetino več kot v enakem obdobju lani. Odločili smo se, da tudi mi po svoje prispevamo v boju proti mamilom. Na eni strani smo soočeni, da s čistimi brizgami preprečujemo hujše okužbe, na drugi pa pasivno spremljamo naraščanje števila odvisnikov," je dejala direktorica Gorenjskih lekarn Andreja Čufar .

"V našem okolju poznamo te težave, šola pa je z različnimi oblikami dela z mladimi, starši in učitelji že doslej skušala opraviti svojo vzgojno vlogo. Navdušeni smo tudi nad pogovorom ob okrogli mizi in pozdravljamo taka prizadevanja," je dejala ravnateljica Marija Muster .

Poleg okoli 40 učenk in učencev so sodelovali tudi strokovnjaki - dr. Nataša Kern (metadonski program), Mile Hodnik (Center za odvisnosti), psihologinja Barbara Čibej (projekt Človek) in iz Gorenjskih lekarn Ines Logar. Zanimiva so bila vprašanja mladih. Tako je Anja Slak , OŠ Naklo, izpostavila problem legalizacije drog oziroma dvom o tem, če po pregovoru, da je prepovedan sad najslajši, tudi tu prepovedi ne povzročajo še več bodočih odvisnikov. Aljaž Černe , OŠ Gorje, je poudaril, da bi bilo zanimivo kdaj slišati tudi nekoga, ki se je že rešil iz pekla mamil. Tako bi mladi najbolj nazorno izvedeli, kaj človek ob tem prestaja, kakšne težave ima in kako sploh doseči, da ne zabredeš vanje.

Razprava je bila zanimiva, sodelovali so mnogi s svojimi mislimi in vprašanji, strokovnjaki pa so se potrudili s kratkimi in dokaj jasnimi odgovori. Slikovito se je izrazil Mile Hodnik : "Ste v obdobju, ko je za vas mnogo stvari in dejanj "kul", na koncu pa se izkaže za slabo ..."

Odziv učenk in učencev včeraj pa je dokazal, da mladi zaznavajo problem zasvojenosti in ga obravnavajo resno. Odrasli naj jim pri njihovih dvomih, vprašanjih in stiskah pomagajo. "Upamo, da smo v mesecu mladosti na ta način dosegli, da bo res že danes ena narkomanska igla manj," je dejala Andreja Čufar, direktorica Gorenjskih lekarn.