Fištravčeva kalvarija na matični fakulteti se vleče že od lanske jeseni, ko je ostal brez naziva docenta, ker je bila njegova znanstvena bibliografija po oceni senata fakultete bistveno preskromna. Sociologu, ki mu pedagoško delo diši mnogo bolj kot znanstveno raziskovanje, so s tem onemogočili izobraževanje študentk in študentov, pri katerih je užival izjemno priljubljenost.
Aprila pa se je moral soočiti še z disciplinskim postopkom, ker mu je vodstvo fakultete očitalo, da je kršil pogodbo o zaposlitvi, s tem ko naj bi nezakonito opravil izpite s tremi študentkami in tako poneveril izpitne rezultate. Po oceni rektorja dr. Ivana Rozmana celo obstaja sum, da je zagrešil kaznivi dejanji ponarejanja listin in samovoljnega ravnanja. Zato mu je 30. aprila poslal sklep o redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga.
Fištravec, ki je na minulih dekanskih in rektorskih volitvah javno podpiral kandidaturo tekmecev dekana dr. Marka Jesenška in rektorja Rozmana, je v disciplinskem postopku vztrajno zavračal očitke in je svoje argumente obširno predstavil odvetniku univerze Rajku Vrečerju. A obramba ni bila učinkovita. "V rektoratu in v dekanatu pač živijo v svojem filmu," je prepričan Fištravec. "Naredil sem napako, ker sem hotel pomagati študentkam, poduk celotne zgodbe pa je, da Univerza v Maribor postaja univerza duhov, v kateri so študenti postali virtualni subjekti, s katerimi se je treba čim manj ukvarjati."
Zdaj bo ubral sodno pot, a ti dolgotrajni postopki ne bodo vplivali na njegovo prihodnost. "Vsekakor zapuščam UM, po možnosti že pred potekom štirimesečnega odpovednega roka," napoveduje sociolog. Kam odhaja, ne želi izdati, še pred nastopom nove službe pa bo skupaj s somišljeniki spisal manifest o akademski odličnosti.
Dnevnik.si













Komentarji