Kljub temu na Zapricah pripravljajo različne razstave, koncerte, predavanja, tudi poroke so v dvorcu dokaj priljubljene. Ker pa je v dvorcu in ob njem zelo omejeno tudi parkiranje, domačini na Zaprice najpogosteje prihajajo kar peš, kar je lahko v megli in temi precej nevarno.

Direktorica muzeja Zora Torkar pravi, da so lani gostili okrog 17.000 obiskovalcev. Ker je bilo več prireditev tudi v poznejših popoldanskih ali večernih urah, ko je pozimi že temno, so obiskovalci pogosto potožili, da so morali do njih pešačiti po neurejeni cesti v popolni temi. Četudi je ob prireditvah dovoljeno parkiranje ob travi, tudi tam ni prostora za več kot 20 avtomobilov, avtobus pa do Zapric po strmi, zaviti in preozki makadamski cesti tako in tako ne more.

Zaradi že več desetletij neurejenega dostopa do Zapric so ob pripravi novega proračuna v svetniški skupini LDS na občino naslovili pobudo, da takoj poskrbijo vsaj za razsvetljavo, odvodnjavanje ceste in asfalt, če že ne morejo vplivati na Slovenske železnice, da tudi ti čim prej zavarujejo z zapornicami nevaren železniški prehod do muzeja.

"Denacionalizacijski postopek, ki je bil leta prikladen razlog za neureditev dostopa, je končan in ni več bojazni, da bi bil dvorec kdaj vrnjen nekdanjim lastnikom in bi se moral muzej preseliti. Tudi proračun je v zaključni fazi. A ker gre pri urejanju in osvetlitvi poti zgolj za manjše naložbe, je mogoče vse to urejati tudi s kasnejšimi rebalansi," ugotavlja svetnica LDS Mateja Poljanšek. Pristavlja, da je zato v tem trenutku bistveno, da se občina končno odloči, da bo enkrat vendarle treba ugrizniti tudi v to kislo jabolko in pripraviti projekt, urediti morebitne zaplete glede zemljišč in vztrajno pritiskati na železnice, da poskrbijo za zavarovanje prehoda. "Navsezadnje na dvorec po megli in temi pešačijo tudi šolske skupine," opozarja Poljanškova.

Direktorica Torkarjeva pritrjuje, da so se v preteklosti večkrat pogovarjali s Slovenskimi železnicami, a zanje ugodnega odgovora še niso slišali. Tudi občina se ni veliko bolje izkazala, lani jih je sicer obiskala občinska komisija, ki naj bi poskrbela za javno razsvetljavo, a je potem vse spet zastalo.

"V postopku podržavljenega dvorca Zaprice je ministrstvo za kulturo že v maju 2008 odločilo, da se denacionalizacijski upravičenki izplača odškodnina. Sicer pa občinska uprava v tem letu nima zagotovljenih proračunskih sredstev ne za asfaltiranje dostopne ceste, ne za ureditev javne razsvetljave, ne za ureditev parkirišč," so v skopem odgovoru zapisali na občini. Dodali so, da pa bo treba, če bodo zagotovili sredstva v prihodnje, izdelati ustrezne projekte tako za ureditev komunalne infrastrukture kot za ureditev nivojskega prehoda.