Projekt nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki ni pomemben zgolj zato, ker gre stomilijonsko naložbo, temveč tudi zato, ker bo javno podjetje v tem centru lahko z najsodobnejšimi tehnologijami poskrbelo za predelavo ostanka mešanih komunalnih odpadkov, ki jih kljub ločevanju še vedno ostaja veliko. V Snagi so namreč izračunali, da če bi nadaljevali s takšnim načinom in količino odlaganja mešanih odpadkov, bi na odlagališču Barje prostora zmanjkalo že prihodnje leto. Regijski center bo tako zadovoljeval potrebe za več kot 400.000 prebivalcev Mestne občine Ljubljane ter 27 obljubljanskih in drugih občin. K temu projektu je letos pristopila tudi Mestna občina Koper.

V Snagi optimistični kljub tesnim časovnim rokom

Ker bo precejšen delež nadgradnje tega centra financirala Evropska unija s kar 77,5 milijona evrov iz evropskega kohezijskega sklada, bo morala gradnja potekati praktično brez zapletov, saj bi morebitni zaostanki lahko ogrozili črpanje iz bruseljske blagajne. Snaga bo evropske milijone lahko počrpala, če bo projekt zaključila do konca leta 2015. Pred časom so v javnem podjetju menili, da je nadgradnjo centra mogoče končati pravočasno. "Če projekt ne bi bil zaključen do konca leta 2015, obstaja verjetnost finančne korekcije," so v začetku letošnjega septembra dejali v Snagi.

Tiskovna predstavnica Snage Nina Sankovič je povedala, da bo Snaga Strabagov konzorcij v ponedeljek uvedla v posel, nato bo sledila izdelava projektne dokumentacije. Šele prihodnje leto pa lahko pričakujemo gradnjo nadomestnih objektov, gradnja glavnih objektov regijskega centra za predelovanje odpadkov pa se bo po oceni na Snagi začela septembra prihodnje leto.

Razpis in kup pritožb

Naj spomnimo, da je ta maratonski javni razpis za gradbinca Snaga vodila vse od leta 2009, ko se je za posel potegovalo kar deset domačih in tujih gradbincev. A izbor izvajalca so na vsakem koraku spremljale pritožbe prijavljenih družb. Prve pritožbe so prišle s strani sedaj propadlega SCT in Gradisa skupine G (sedaj v postopku prisilne poravnave), ki ga je Snaga najprej izločila iz nadaljnjega postopka, nato ga po pritožbi ponovno uvrstila v postopek in potem, ko je državna revizijska komisija ugotovila, da je Gradis v svoji prijavi navajal neresnične reference, spet izločila iz postopka.

Na koncu sta se za posel poleg Strabaga potegovala še konzorcija z Rikom in Gorenjem na čelu, a njuni ponudbi Snage nista prepričali že spomladi letos, ko je javno podjetje že prvič odločilo, da javno naročilo odda Strabagu. Znova so sledile pritožbe in znova je državna revizijska komisija ugotovila kršitve, zato je razveljavila sklep Snage, da gradnjo centra dodeli Strabagu. Snagi je naročila, naj ponovno preuči ponudbe in izbere najboljšega ponudnika, kar je javno podjetje upoštevalo in znova izbralo Avstrijce.