"Podnebne spremembe niso več nekaj, s čimer se bodo ukvarjali čez nekaj desetletij. Ne samo, da moramo zmanjšati emisije ogljikovega dioksida, temveč moramo urgentno poiskati načine, kako ustaviti dvigovanje svetovne temperature. Pri tem moramo v ospredje poriniti tudi geoinženiring," je v elektronski pošti zapisal Wadhams, ki predava na univerzi v Cambridgeu.

Geoinženiring, proces namernega spreminjanja in prilagajanja zemeljskega podnebja z namenom blaženja podnebnih sprememb, je doživel razcvet leta 2009 po podnebni konferenci v Koebenhavnu, do danes pa je bila predstavljena že vrsta idej, kako omiliti segrevanje ozračja. Wadhams je tokrat izpostavil odbijanje sončnih žarkov v vesolje, še preden pridejo do površja Zemlje, beljenje oblakov in bogatenje oceanov z minerali, ki bodo absorbirali več ogljikovega dioksida. Čeprav se sliši enostavno in čarobno, so slabe strani nove znanosti povezane z neprepričljivimi, nenavadnimi in dragimi idejami, ki imajo lahko nepredvidljive stranske učinke, navaja Agencija RS za okolje.

"Izginjanje ledu v morju v poletnih mesecih napovedujem že več let. Glavni vzrok je toplejše podnebje, zaradi katerega pozimi nastane manj ledu, poleti pa se skoraj ves stali," je dodal Wadhams, ki je za poletje 2007 napovedal lomljenje ledu na Arktiki, ki naj bi "gola" ostala že leta 2015 ali 2016. "Pozitivni posledici izginotja ledu bodo možnost potovanja čez Arktiko ter večja dostopnost do zalog nafte in zemeljskega plina na severnem polu. Slabost pa bo vse hitrejše segrevanje ozračja," je naštel. Na ploščah pod arktičnim ledom so zamrznjene usedline, ki so tam že od zadnje ledene dobe. Če se bodo stalile, bodo v ozračje spustile ogromne količine toplogrednega plina metana, je še opozoril Wadhams.

Na Agenciji RS za okolje nam je meteorolog Branko Gregorčič potrdil, da se poletni obseg ledu na območju Arktike v zadnjem obdobju res naglo zmanjšuje: "Letos je sploh rekordno majhen." Vse bolj zanemarljiva postaja tudi velikost Triglavskega ledenika med talilno sezono, ko pod najvišjim slovenskim vrhom ostane zgolj skromna zaplata ledu. Obraz podnebnih sprememb v Sloveniji, kot mnogi pravijo ob Triglavskem ledeniku, naj bi izginil čez nekaj let.