Na zavodu so ponudili nekoliko zmedena pojasnila o novi politiki dostopa na hipodrom. Najprej so zapisali, da hipodrom ni zaklenjen, da pa morajo kot upravljalec objekta paziti na varnost in red ter uspešno delovanje klubov in društev, ki jim je objekt namenjen, torej tistih, ki se ukvarjajo z jahalnimi in kasaškimi aktivnostmi. Potem so dodali, da objekta ne morejo pustiti povsem odprtega, a ga tudi povsem zaprli ne bodo. Res smo ob ogledu našli vhod, ki ni zaprt, kljub temu pa je ob njem obešen napis "vstop nepooblaščenim osebam prepovedan". Končna verzija, ki so nam jo ponudili na zavodu, pa je bila takšna, da morajo imeti vsi uporabniki "z nami sklenjen dogovor za uporabo oziroma najem objekta in urejena pogodbena razmerja z javnim zavodom Šport Ljubljana".

Jahači jezni

Prepričani, da so v ozadju interesi Konjeniškega kluba Ljubljana, smo se z vprašanji obrnili nanje. V klubu, ki je bil do septembra lani sam upravljalec objekta in je uporabnikom prav tako zaračunaval najemnine in uporabnine, so besni. Opozarjajo namreč, da Šport Ljubljana nima ne sredstev ne načrta ne ustreznega kadra, s katerim bi vzdrževal hipodrom, kljub temu pa od njih zahteva plačilo previsokih uporabnin.

"Ne hlevi ne jahalne površine niso bili ustrezno vzdrževani že od same primopredaje naprej, s čimer so povzročili nepopravljivo škodo. To je zdaj neuporabno. Medtem ko morajo jahači plačevati polletno oziroma letno uporabnino, že več mesecev ne morejo trenirati," pravi predsednica jahalne sekcije pri Konjeniškem klubu Ljubljana Karmen Vnučec. "Stroške prelagajo nazaj na uporabnike, ki so že ves čas vlagali v hipodrom." V klubu pravijo, da so v zadnjih 60 letih v objekt vložili približno milijon evrov.

Tudi šola jahanja je na robu preživetja, saj pogojev za treniranje ni, opozarja vodja jahalne šole Sabina Novak, ki je tudi jahačica tekmovalka. "Ob primopredaji smo jim poslali navodila, kako morajo vzdrževati objekt, a niso nič od tega upoštevali. Namesto da bi na jahališču mivko dosuli, jo z nekim novim strojem rinejo ven in celo odvažajo, podlaga pa je betonska. Moja kobila se je zaradi tega poškodovala, zdaj ko je okrevala, pa sploh nimam kje trenirati," je ogorčena Novakova, ki pravi, da tudi ostalih 70 ali 80 jahačev s tekmovalno licenco to sezono ne more tekmovati.

V zavodu Šport Ljubljana so od prevzema pred slabim letom vložili v neustrezno zamenjavo podlage jahališča, ograjo okrog jahališča, ograjo okrog hipodroma in ureditev makadamskega parkirišča, kupili pa so tudi posebne mreže za ravnanje maneže in kasaške steze ter traktor. Objekt, v katerem je pisarna kluba, je zaradi slabega stanja brez uporabnega dovoljenja, zaradi česar ga ne bi smeli niti oddajati v najem. Obnova je, tako zagotavljajo na Športu Ljubljana, predvidena.

Uporabnina ni predraga

Cene so določene s cenikom, ki ga je sprejel svet, v javnem zavodu Šport Ljubljana odgovarjajo na vprašanje, ali so višine najemnin oziroma uporabnin res previsoke. Kot pojasnjuje Vnučeceva, je bilo ob prevzemu upravljanja merilo za določanje cen zadnja uporabnina, ki jo je za uporabnike določil Konjeniški klub Ljubljana kot tedanji upravitelj. A takrat so s tem financirali približno 100.000 evrov vreden projekt dograjevanja jahalnih površin, medtem ko zdaj kljub enakim cenam naložb praktično ni, vztraja sogovornica.

Zakonodaja sicer določa, da bi morale biti uporabnine javnih športnih objektov v višini obratovalnih stroškov. V Športu Ljubljana pravijo, da so cene najemnin in uporabnin primerljive s tistimi v podobnih središčih v ljubljanski regiji. S tem se strinjajo tudi v Kasaškem klubu Stožice. Damijan Oražem pravi, da je več let na objektu delal brezplačno in tudi v okviru kluba ogromno vložil v hipodrom, a zdaj plačuje stroške kot vsi ostali. "Cene, ki jih je upravitelj določil za jahače in kasače, niso bistveno višje kot prej, mogoče za kakšnih pet odstotkov." Zapiranje po njegovem ni nič nenavadnega, saj je to praksa po vsej Evropi. Tekači, ki so hipodrom uporabljali za rekreacijo, in mamice z vozički, ki so se sprehajale po stezi, so konje ovirali, v nevarnost pa so spravljali tudi sebe, še dodaja Oražem. Zdaj je tega, kot kaže, konec.