Tega je marca podpisal minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk in vsaj za leto dni prestavil predvideno in tudi že začeto gradnjo parkirne hiše pod tržnico. Ljubljanski župan Zoran Janković je takrat rekel, da gre le za nagajanje Ljubljani, po nekajmesečnem premisleku pa so zdaj na občini prepričani, da je "odlok v nasprotju z ustavo in zakonom o varstvu kulturne dediščine ter grobo posega v ustavno in zakonsko varovane pravice, ki občini onemogočajo, da bi izvedla načrtovani projekt".

Eden izmed Jankovićevih predvolilnih projektov je bila namreč gradnja parkirne hiše Tržnica, prizidka k Mahrovi hiši in ureditev Vodnikovega trga, vse to v javno-zasebnem partnerstvu z Gradisom G. Za vse to je občina pridobila soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine in gradbeno dovoljenje, ki pa ga je pristojno ministrstvo že pred meseci zavrnilo. MOL je za projekte do zdaj namenil že 2,15 milijona evrov. Ko so svoje delo končevali še arheologi, pa je minister Turk podpisal predlog začasne zaščite tržnice kot kulturnega spomenika državnega pomena. Zanimivo ob tem je, da stroka pravzaprav še ni izdala enotnega mnenja o pomenu najdb pod tržnico. Zavod za varstvo kulturne dediščine bi zato moral v tem letu dni ovrednotiti izkopanine in pripraviti poročilo, v katerem bi predlagal stalno razglasitev tržnice za spomenik bodisi lokalnega bodisi državnega pomena.

Vodja arheoloških izkopavanj na tržnici Martin Horvat je pred časom sicer ocenil, da so bile najdbe na delu tržnice pričakovane in da jih sam ne bi uvrstil med "presežke arheoloških ostankov novoveškega obdobja v Ljubljani". Medtem pa je Turk tovrstne očitke zavračal in pojasnil, da je predlog podpisal prav na pobudo Zavoda za varstvo kulturne dediščine, kjer so ocenili, da je dediščina odlično ohranjena. Zanikal je tudi Jankovićeve očitke, da mestu le nagajajo.

Naj ob tem spomnimo, da je leta 2008 za časa prve vlade Janeza Janše minister za kulturo Vasko Simoniti tik pred iztekom mandata prav tako izdal odlok o začasni razglasitvi Plečnikovih tržnic za kulturni spomenik državnega pomena. Toda Simonitijev odlok je njegova naslednica Majda Širca preklicala.

Jasna Plazl, vodja občinske službe za pravne zadeve, je zdaj prepričana, da za izdajo Turkovega odloka ni obstajal noben od zakonsko določenih pogojev, torej ni šlo za registrirano spomeniško dediščino, ki ima vrednote spomenika, in ni obstajala nevarnost, da bodo te vrednote okrnjene. "V odloku ni obvezne sestavine - navedbe razloga za začasno razglasitev, kjer mora biti pojasnjena in izkazana nevarnost uničenja. Glede na to, da je območje že bilo zavarovano z odlokom skupščin občin, ki določa varstveni režim, je jasno, da takšna nevarnost sploh ne obstaja, zato gre očitno za povsem arbitrarno in samovoljno odločitev ministra," je pojasnila Plazlova.