Večino parcel tržijo nepremičninske agencije, zato lastniki niso znani, opisi v nepremičninskih oglasih pa povečini nimajo dovolj informacij, da bi lahko izvedeli, za katero zemljišče v naravi gre ter morebitno spreminjanje namembnosti in lastništva preverili v javno dostopnih podatkovnih zbirkah.

"Zagotavljam vam, da je v zemljiški knjigi vse urejeno. Če vam dam številko parcele, potem bi tudi lastnike... lahko se dobimo in skupaj pogledamo zemljišče," je bil odgovor na vprašanje, ki smo ga pod krinko zastavili zasebnemu ponudniku, o številki parcele okoli 16.000 kvadratnih metrov velikega zemljišča nekje ob ljubljanski obvoznici.

"Načeloma javno ne objavimo toliko podatkov, da bi lahko kar iz oglasa izvedeli, za katero zemljišče gre. To je, kot da bi objavili naslov in bi se potem nekdo smukal okoli vaše hiše," so nam povedali v podjetju Coop Nepremičnine, kjer za neznanega lastnika na Bežigradu prodajajo 12.500 kvadratnih metrov veliko zemljišče v vrednosti dobrih pet milijonov evrov. Dodali so, da si lahko zainteresirani kupci zemljišče ogledajo in prav tako vso dokumentacijo.

Nepremičninsko podjetje Komfort za neznanega lastnika v BTC prodaja 18.000 kvadratov veliko parcelo za nekaj manj kot 5,7 milijona evrov. "Za vsako zemljišče imamo dokumente, lastniki nam zaupajo. Če koga nakup zanima, uredimo sestanek z lastnikom," so odgovorili na vprašanje, zakaj na oglasu v luči transparentnosti prodaje ni objavljene številke parcele. To so sicer javno dostopni podatki - če seveda veste, kje zemljišče dejansko leži. "Mi v prvi vrsti ščitimo interese lastnika," so še dodali.

Poznavalec nepremičninskih poslov, želel je ostati neimenovan, pa meni, da je resnični razlog za "skrivanje" lastnikov zemljišč v poslovanju nepremičninskih agencij. "Preprečiti želijo, da bi potencialni kupec prišel neposredno v stik s prodajalcem, brez da bi z agencijo podpisal pogodbo. Če bi se to zgodilo, potem se lahko za provizijo, tam nekje okoli štirih odstotkov cene, obrišejo pod nosom," je dejal.