Ta je v javni razpravi le še do četrtka. A medtem ko je časa za morebitne pripombe na osnutek še dovolj, ga za pripravo novega prostorskega načrta po mnenju poslanca in nekdanjega župana Matjaža Zanoškarja ni več. "Morebitna zavrnitev sklepa ali zahteva po ponovnih postopkih in presojah ali začasni ustavitvi izdelave državnega prostorskega načrta bi pomenila, da bi ministrstvo za infrastrukturo takoj prenehalo vse aktivnosti na tem področju. To bi morda bilo celo pogodu nekaterim manjšim interesnim skupinam, predvsem pa državnim institucijam, ki bi na ta način prihranile denar in skrbi. Za Koroško pa bi to pomenilo nepredstavljivo škodo," je v pismu svetnikom opozoril Zanoškar. Pred svetniki, ki so sicer o trasi že razpravljali, opredelili pa se o njej še niso, je torej danes težka naloga, česar se zaveda tudi župan Andrej Čas.

Nihče ni proti, optimizacija pa je nujna

"Moja stališča so jasna, svetnikom jih bom tudi pojasnil, seveda pa so pri svojih odločitvah povsem avtonomni. Zagotovo bodo podali številne pripombe, na koncu pa bomo izoblikovali skupen, kompromisen sklep. Predvsem bi želel, da bi se na konkretni trasi znotraj naše občine optimiziralo število priključkov, ki jih je na kratki razdalji preveč," je pojasnil Čas. Po njegovih besedah se bodo pripravljalci načrta morali odločiti, ali bodo vztrajali pri štiripasovnici, na katero se bo vezal močan tranzitni promet. "Če da, bi bilo smiselno, da se ta od naselij čim bolj oddalji, če bo to povezovalna, razvojna cesta, je smiselno, da se čim bolj približa urbanim naseljem. Bi pa slednja brez dvoma zajela manj kmetijskih površin, lažje pa bi jo bilo tudi umestiti," je ocenil Čas, ki poudarja, da se vsi dobro zavedajo pomembnosti nove ceste.

Veliko pripomb projektanti upoštevali

"Vesel sem, da so projektanti doslej večino predlogov in pripomb, ki smo jih že podali tako lokalna skupnost kot prebivalci, upoštevali. Dosegli smo, da je cesta prek Legenske planote planirana v pokritem vkopu in da se trasa med Pamečami in Trobljami umakne v vznožje Rahtela. Prvo zahtevo so, zaradi neustreznosti terena, upoštevali le delno, druga je bila upoštevana v celoti, s čimer smo ohranili veliko kmetijskih zemljišč ter enovitost območja. Na današnji razpravi bi želel predvsem slišati predloge, kako bolj smiselno umestiti južni vstop, ki je predviden na Šmarškem polju," je poudaril Zanoškar. Dodaja, da bo do izdelave dokončne projektne dokumentacije in odkupa zemljišč še preteklo nekaj vode, do takrat pa se bo po njegovem mnenju za omenjeni projekt našel tudi potreben denar.