Nekdanjemu kriminalistu Kanglerju so njegovi bivši sodelavci doslej naprtili sedem kazenskih ovadb, od katerih je ena že doživela obdolžni predlog tožilstva. G. A. Kernes, ki ga ukrajinski mediji povezujejo s kriminalnim podzemljem Harkova, pa naj bi bil začetek 90. let obsojen na triletno zaporno kazen zaradi goljufije. To potrjujejo dokumenti, dostopni na svetovnem spletu. Po sodbi, s katero je bil ukazan tudi zaseg njegovega premoženja, je leta 1992 zakorakal na prostost. Poprej je dve leti preživel v priporu.

Še to pomlad bodo obiskali EPK

Pobudo za partnersko povezovanje s Harkovom, ki ima približno 1,4 milijona prebivalcev, je dal Mykola Kyryčenko, veleposlanik Ukrajine v Republiki Sloveniji. Prvič je pobratenje predlagal že leta 2004, ko je Mariboru županoval Boris Sovič, drugič pa je tovrstno pobudo posredoval lani.

Na povabilo župana Kernesa je Kangler februarja obiskal Ukrajino, kjer je s harkovskim kolegom podpisal pismo o nameri za ustanovitev partnerstva med mesti. Pobrateni mesti hočeta poglobiti sodelovanje na gospodarskem, izobraževalnem in kulturnem področju, ob tem pa si bosta prizadevali za ustvarjanje prijateljskih odnosov med prebivalci Maribora in Harkova. "Župan mesta Harkov in preostali predstavniki mesta so izkazali veliko zanimanje za Evropsko prestolnico kulture in Evropsko prestolnico mladih, zato verjamem, da bodo z veseljem obiskali Maribor. Svoj obisk so napovedali za letošnjo pomlad," je tedaj javnosti sporočil Kangler.

O tem, ali je 53-letni ukrajinski župan seznanil slovenskega gosta s svojo barvito preteklostjo, iz Kanglerjevega županata nismo prejeli odgovora. Uradna Kernesova biografija na občinski spletni strani jo vsekakor zamolčuje. "Obstaja veliko legend o Kernesu in o njegovem okolju, ki zelo spominjajo na filme Quentina Tarantina," pravi naš vir iz Harkova, ki želi ostati anonimen. Med drugim je slišal neko zgodbo o odgriznjenem ušesu.

Oba župana nezadovoljna s poročanjem medijev

V dostopnem zapisniku o zaslišanju Kernesa iz leta 1990 je govor o njegovi sleparski preteklosti. Nekdanja soseda Kernesove prijateljice pravi, da je bil v 90. letih župan znan kot "avtoritetnyj" človek, kar je prijazen opis za tiste ljudi, ki naj bi imeli povezave s kriminalnim podzemljem. Svojo politično kariero je začel leta 1998 v mestnem svetu, župan pa je od leta 2010.

Dve leti poprej se je Kernes moral soočiti z očitkom, da je užival kokain, kar je odločno zanikal, verodostojnosti policijskega dokumenta, ki je omenjal mamilo, pa ni bilo mogoče preveriti. Minuli mesec je v javnosti zaokrožila domneva, da mu britanske oblasti zaradi njegove preteklosti niso hotele izdati dovoljenja za vstop v državo. Županova predstavnica za stike z javnostmi je to zanikala. Zato pa je te dni mednarodno odmevala novica o najbolj ostrem Kernesovem kritiku. Na podlagi Interpolove tiralice so v Italiji odvzeli prostost Arsenu Avakovu, nekdanjemu predsedniku harkovske pokrajinske uprave. Ukrajinsko državno tožilstvo mu očita kazniva dejanja, opozicija pa aretacijo opisuje kot politično motivirano in jo primerja s postopkom proti Juliji Timošenko.

Podobno kot Kangler je tudi harkovski župan nezadovoljen s kritičnim poročanjem medijev. Mariborski župan je prejšnji teden sporočil, da je občina protestno odpovedala naročnino za časnik Večer. V Harkovu pa je lani prenehala oddajati televizijska hiša, ki ni naklonjeno poročala o županu Harkova. Na tiskovni konferenci je Kernes neprijazno zavrnil pojasnila v zvezi s to afero. Tudi Dnevnikova vprašanja o županovi preteklosti niso dočakala odgovorov. Tiskovna predstavnica harkovske občinske uprave je sprva trdila, da nam župan ne more odgovoriti zaradi prezasedenosti. Zatem pa se je izgovarjala na ukrajinsko zakonodajo, po kateri naj ne bi bilo dopustno uradno komentirati govoric, pa tudi uradni odgovori na dopise, poslane po elektronski pošti, naj ne bi bili mogoči.