Zadevo je v ponovno odločanje vrnilo Upravni enoti Ljubljana - izpostava center, ki bi si lahko za to vzela nekaj tednov časa, sicer pa lahko občina sproži tudi upravni spor s tožbo na upravnem sodišču. V tem primeru bo upravna enota s ponovnim odločanjem počakala do razsodbe sodišča.

Sicer pa naj bi po pojasnilih ministrstva za infrastrukturo in prostor občina brez gradbenega dovoljenja ostala, ker je nameravala zaščito gradbene jame (sidriranje s prednapetimi geotehničnimi sidri) izvesti pod stavbo semenišča, za kar pa bi morala pridobiti dovoljenje Nadškofije Ljubljana. Ta pa gradnji garažne hiše pod tržnico nasprotuje, saj se v prvi vrsti boji poškodb, ki bi lahko nastale na semenišču in stolnici, zato je težko verjeti, da bi občini dali potrebno soglasje.

Če ne bo soglasja škofije, bodo uporabili drugo rešitev

Na mestni občini pravijo, da upravna enota, ki je gradbeno dovoljenje za garažno izdala sredi junija lani, od njih soglasja za izvedbo zaščite gradbene jame pod semeniščem ni zahtevala ter da bodo zdaj počakali na zahteve upravne enote v ponovnem postopku izdaje gradbenega dovoljenja in pripravili ustrezne dopolnitve. Čeprav tega niso izrecno povedali, so kljub temu namignili, da bi, če dogovora z Nadškofijo Ljubljana ne bodo dosegli, lahko uporabili tudi drugačno tehnično rešitev za zaščito gradbene jame, ki ne bi posegla v sosednjo parcelo.

"Glede ugovorov pritožnikov, ki se nanašajo na pregled objektov Študentska 1-3 pred začetkom gradnje in monitoring med gradnjo, pa tudi ministrstvo ugotavlja, da je v projektni dokumentaciji, ki je sestavni del odločbe o gradbenem dovoljenju, to predvideno in predpisano, ter da je investitor k temu zavezan. Izpolnitev te zahteve za Mestno občino Ljubljana ni bila nikoli sporna," so očitno neutemeljene pritožbe bližnjih stanovalcev še komentirali v občinski službi za razvojne projekte.

Odločba nima vpliva na izvajanje arheoloških del

Kaj razveljavitev gradbenega dovoljenja pomeni za projekt gradnje garažne hiše pod tržnico in načrtovanega prizidka k Mahrovi hiši, je v tem trenutku težko napovedati. Na občini poudarjajo, da odločba nima vpliva na izvajanje arheoloških del na Vodnikovem trgu, ki bi jih pred gradnjo v vsakem primeru morali opraviti. Medtem bo očitno na upravni enoti stekel postopek ponovne izdaje gradbenega dovoljenja, ki bo verjetno trajal vsaj nekaj tednov. Ker je težko pričakovati, da bi občina in nadškofija dosegli soglasje o sidriranju pod semeniščem, bo verjetno moral projektant najti drugačno tehnično rešitev za zaščito gradbene jame, kar bi prav tako stvari lahko zavleklo za vsaj nekaj tednov. Kar pa v tem trenutku niti ni tako pomembno, saj mora občina skleniti tudi še pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu z zasebnim partnerjem, ki naj bi projekt financiral. Na občinski razpis se je sredi februarja javil zgolj Gradis G, ki bi gradil v partnerstvu s Kranjsko investicijsko družbo.

Zanimivo je, da so vprašanja o (ne)pravnomočnosti gradbenega dovoljenja in morebitnih zapletih s pritožbami postavljali tudi ponudniki pred oddajo prijav na razpis za javno-zasebno partnerstvo. Na občini so odgovarjali, da bo gradbeno dovoljenje po njihovih predvidevanjih pravnomočno še pred oddajo končne ponudbe za izvedbo projekta. "Če navedenemu ne bo tako, bo javni partner v povabilu k oddaji končne pisne ponudbe, katere del bo tudi vzorec pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu, opredelil, kateri izmed partnerjev prevzema navedeno tveganje," so še zagotavljali na mestni občini.