Po nakupu se je usul plaz tožb

Izkazalo naj bi se, da je zemljišče, ki ga je mestna občina prodala družbi Tritonis, tako imenovano funkcionalno zemljišče bližnjih stavb, čemur pa občina vseskozi oporeka. Zato so družbe lastnice stavb, med drugim tudi ministrstvo za obrambo, proti njej sprožile več tožb. Včeraj se je na ljubljanskem okrožnem sodišču tako odvila prva obravnava tožbe, ki jo je proti občini in Tritonisu vložilo podjetje PNZ. Direktor te družbe Vilijem Celcer pravi, da se je v dobrih dveh letih od prodaje izkazalo, da so na občini vedeli za dokumente, ki dokazujejo, da parkirišče pripada sosednjim stavbam.

"Trinajst let sem se trudil, da sem v zemljiško knjigo vpisal zgolj stavbo, ker je v zemljiški knjigi manjkal prvi original pogodbe, na osnovi katere bi se kot lastniki lahko vpisali tudi na bližnjem parkirišču. Z občino smo se dogovarjali tudi za njegov vpis v zemljiško knjigo, poziv za dogovor je dala celo občina, sredi dogovarjanja pa se je zgodilo to," pripoveduje Celcer. Dodaja, da so občini plačali za urejanje lastništva zemljišč, oni pa so se zavezali, da bodo vsakemu objektu na podlagi kupoprodajnih pogodb določili pripadajoči del funkcionalnega zemljišča.

Na občini naj bi vedeli za funkcionalna zemljišča

Čeprav družba PNZ toži tudi njegovo podjetje, se direktor Tritonisa Damjan Bremec strinja s Celcerjem, da jim je občina prodala zemljišča, s katerimi ne bi smela razpolagati. "Pričakujemo, da bo Mestna občina Ljubljana priznala svojo napako in da bodo ljudje, ki so to napako storili, tako odškodninsko kot kazensko odgovarjali. Upam, da bo sodnica čim prej razsodila in da nam bo občina vrnila kupnino in vse stroške, ki smo jih imeli, saj je primer zelo jasen," pravi Bremec.

Ko so izvedeli za domnevno prevaro, so v Tritonisu od občine zahtevali, da jim vrne zgolj plačano kupnino in stroške za projekte, a v to po Bremčevih besedah niso privolili. "Zdaj je naš zahtevek mnogo višji, poleg tega smo vložili še odškodninske tožbe in kazensko ovadbo zoper bivšega župana Zorana Jankovića in načelnika oddelka za urejanje prostora Mirana Gajška. Vsi dokumenti namreč kažejo, da so lastniki bližnjih petih objektov imeli tako veljavna gradbena dovoljenja kot lokacijsko informacijo, da je zemljišče njihovo," zaključuje Bremec.

Na mestni občini pravijo, da parkirišče nikakor ne more pripadati lastnikom bližnjih stavb, saj v zemljiški knjigi ni vpisano nobeno breme. "Breme oziroma denacionalizacija na upravnem sodišču je bila namreč rešena pred izvedbo postopka javne dražbe, torej pred sklenitvijo pogodbe. Občina tudi v času prodaje ni prejela nobene tožbe, s katero bi ji lastniki okoliških objektov oporekali lastninsko pravico," poudarjajo na občini. O težavah, ki jih ima Tritonis s pridobivanji dovoljenj za gradnjo, pa pravijo, da je zanje kriv sam: "To, da je bil septembra 2010 sprejet nov občinski prostorski načrt in zemljišče ni več namenjeno za gradnjo garažne hiše, ni naša napaka, ampak napaka investitorja, saj je imel zemljišče v lasti takrat že leto in pol, torej bi lahko tudi gradil." Na občini dodajajo, da bodo namero Tritonisa za gradnjo garažne hiše kljub temu upoštevali pri dopolnitvi občinskega prostorskega načrta.