Občina Novo mesto v sedanjih mejah je sicer kot ustanoviteljica podjetja Zarja leta 1992 vanj vložila 702 stanovanji in pet poslovnih prostorov. Leta 2003 je občina podjetje tudi dokapitalizirala, in sicer s konverzijo dajatev v lastninske deleže, s čimer je zrasel občinski delež v podjetju na nekaj manj kot 68 odstotkov.

Novih neprofitnih stanovanj ni

Ker se je del stanovanj leta 1992 prodal v skladu s takratnim stanovanjskim zakonom, ima danes Zarja v lasti 410 stanovanj, od tega je 291 neprofitnih. Skupaj z 28 stanovanji, ki so še vedno v neposredni lasti občine, bi torej v takšnem stanovanju živel vsak 75. Novomeščan, medtem ko lahko v prestolnici nepridobitno najemnino pričakuje vsak 55. prebivalec. Čeprav Zarja posluje kot gospodarska družba, ima novomeška občina dodelitveno pravico za neprofitna stanovanja, a jih za nove prosilce v mestu ob Krki praktično ni.

"Število prosilcev za neprofitna stanovanja se giblje med 40 in 116 na leto, uspešne so le od ena do tri prijave. Trenutno tako občina kot Zarja nimata na razpolago nobenega neprofitnega stanovanja," so povedali na novomeški občini. V Zarji so dodali, da so zadnji razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj izvedli leta 2003, torej skoraj pred desetletjem.

Zaskrbljujoče je tudi to, da zadnjih sedem let na območju Novega mesta niso zgradili niti enega neprofitnega stanovanja, fond slednjih je obogatil le občinski nakup dvosobnega stanovanja leta 2009. "Treba je vedeti, da občina nekaterim najemnino subvencionira, pripravljamo pa tudi nove strateške dokumente stanovanjske politike za obdobje do leta 2021," so še povedali na občini.

1,7 milijona evrov terjatev

V javnosti je pred časom predvsem odmeval Zarjin nakup delnic Jelovice, ki ga je opravil takratni direktor Miloš Dular, kmalu zatem pa odstopil. Zarja je tako z okoli 28-odstotnim deležem postala drugi največji lastnik škofjeloškega podjetja, v kupnini pa se je poleg dveh stanovanj znašel tudi 1,5-milijonski kredit, ki ga je podjetje za ta namen najelo pri Banki Koper.

Glede na to, da Zarja zadnja leta posluje z nekaj deset tisoč evri dobička, trenutno pa je skoraj nelikvidna, je na mestu vprašanje, ali bo podjetju uspelo obdržati glavo nad vodo. Konec leta 2010 je podjetje imelo namreč 1,5 milijona kratkoročnih in 1,5 milijona evrov dolgoročnih poslovnih obveznosti, zadolženosti za lansko leto pa iz Zarje niso hoteli sporočiti. Velika težava so sicer tudi Zarjine terjatve do neplačnikov, leta 2010 jih je bilo kar za 1,7 milijona evrov.

Na eni izmed minulih občinskih sej so tudi govorili o tem, da se Zarja zadolžuje na račun občine, kar so občinarji zavrnili. "Kreditiranje Zarje se ne šteje v kvoto zadolževanja občine, prav tako občina za kredite tega podjetja ni dajala nikakršnih garancij," so še povedali na novomeški občini in dodali, da je gospodarjenje s stanovanji in drugimi dejavnostmi v domeni družbe, občina pa zgolj ugotavlja poslovni izid in daje priporočila.