Še več: na zemljišče, ki je v lasti občine in ki leži na zavarovanem območju Nature 2000 ter Krajinskega parka Ljubljansko barje, se še naprej na črno odlagajo najrazličnejši odpadki, pri čemer prednjačijo ostanki gradbenega materiala.

Na okoljskem inšpektoratu so nam povedali, da so zaradi neizpolnitve inšpekcijskega ukrepa občini Borovnica julija lani izdali plačilni nalog, ki ga je kršitelj plačal.

"Zaradi neizpolnitve inšpekcijske odločbe je bil v istem mesecu uveden tudi izvršilni postopek, v okviru katerega inšpekcija zavezanca prisiljuje k izpolnitvi z odločbo naložene obveznosti. V okviru tega postopka sta bili doslej zavezancu izrečeni dve kazni po 1000 evrov, ki pa ju ni plačal, zato je izvršba odstopljena Carinski upravi RS," so pojasnili na okoljskem inšpektoratu in dodali, da so pred 14 dnevi na kontrolnem pregledu ilegalnega odlagališča ugotovili, da občina še vedno ni izpolnila inšpekcijske odločbe, zato so izdali nov sklep o izvršbi.

Dejali so še, da bo inšpekcija v nadaljevanju postopka z denarnimi kaznimi zavezanca prisiljevala vse dotlej, dokler ne bo izpolnil obveznosti, odrejenih z inšpekcijsko odločbo.

Najbolj zelena občina na področju ravnanja z odpadki?

Občinski svetnik Damjan Debevec, ki že dlje časa opozarja, da gre za svojevrsten fenomen v Sloveniji, saj je botra ilegalne deponije kar občina, je povedal, da se odpadki na ilegalnem odlagališču še kar kopičijo.

"Posamezniki dovažajo predvsem gradbene odpadke. Najdejo se cele kopalnice ali kuhinje, vmes pa tudi komunalni odpadki. Odkar je bilo vse skupaj predstavljeno v medijih, si svinjarije sicer ne upajo več odlagati podnevi, tako da gre večinoma za nočne akcije," je pojasnil Debevec.

Opozoril pa je še na en svojevrsten fenomen, saj je občina Borovnica pred kratkim prejela nagrado za najbolj zeleno občino na področju ravnanja z odpadki v letu 2011 v kategoriji občin z manj kot 5000 prebivalci.

"Ne vem, kakšna merila so zasledovali člani komisije, ampak očitno niso preverjali dejanskega stanja na terenu. V občini Borovnica je v preteklih letih zgolj na podlagi županovega soglasja zrasla največja ilegalna deponija v Krajinskem parku Ljubljansko barje in morda celo v Sloveniji. Podobno usodo delijo tudi 'začasne' deponije na občinskih zemljiščih v Podstrmecu in dolini Pekla," je opozoril Debevec.

Ilegalne deponije niso vplivale na točkovanje!?

Predsednik sveta za varstvo okolja RS Franc Lobnik, ki je predsedoval tudi komisiji za izbor najbolj zelene občine, je povedal, da je občina Borovnica v kategoriji ravnanje z odpadki od povprečja občin v svoji kategoriji odstopala predvsem po visokem odstotku ločeno zbranih odpadkov, visokem deležu bioloških odpadkov in relativno malem deležu odpadkov, odloženih na odlagališče.

"Vprašanje nelegalnih deponij smo želeli zajeti s pomočjo registra divjih odlagališč. Toda po pogovoru z Janezom Matosom iz Društva Ekologi brez meja se je razkrilo, da je ta baza, ki temelji na delu prostovoljcev, sicer obsežna, vendar ni ažurirana do te mere, da bi na podlagi te podatkovne baze lahko resnično utemeljeno podeljevali ali odvzemali točke posameznim občinam," je pojasnil Lobnik.