Zadnjih 23 let je domačijo vodila in upravljala Majda Lenič. »A nisem imela pogodbe. Vsa ta leta se to nikomur ni zdelo potrebno,« je dejala upokojenka, ki je doslej dejansko skrbela za program na domačiji in vzdrževanje hiše prek svojega kulturnega društva v javnem interesu, čeprav pa je formalni upravljalec javni zavod Muzeji in galerije Mestne občine Ljubljana.

Cilj občine je dvigniti program na »višji nivo«

»Ko je bila to samo ena izmed propadajočih hiš v Šiški, mi je bilo veliko do tega, da se ta kulturna dediščina ohrani. Med letoma 1982 in 1984 sem bila predsednica odbora za prenovo Vodnikove domačije. Ko je bila prenova končana, sem prevzela upravljanje,« je dejala Leničeva. O novem razpisu so jo obvestili iz oddelka za kulturo. »Načelnik Grilc me je poklical in povabil na sestanek. Rekel je, da so sprejeli sklep, da z razpisom poiščejo programskega upravljalca. Nas tukaj o dosedanjem programu in delovanju nihče nič ni vprašal,« je povedala Leničeva.

»Mestna občina si je zadala cilj, da ponovno oživi Vodnikovo domačijo in program spravi na višjo raven,« je dejal Grilc. Z razpisom so določili programski minimum za domačijo. Upravljalec bo odgovoren za novo programsko zasnovo in od njega na občini pričakujejo, da bo pripravil najmanj pet kakovostnih premiernih prireditev in petnajst ponovitev s področja uprizoritvenih umetnosti na leto, osem likovnih razstav, deset glasbenih dogodkov in tri glasbene delavnice za otroke ter organiziral trideset vodstev po Vodnikovi zbirki. Domačijo bo moral bolje povezati z okoliškimi šolami, prav tako pa si želijo »povečati število obiskovalcev na več kot 2000 na leto,« so zapisali na občini.

Kakšen pa je program na domačiji danes? »Že zdaj imamo več kot 2000 obiskovalcev na leto,« je povedala Leničeva. V Vodnikovi domačiji prav tako deluje glasbena šola; lani so imeli 185 rednih učencev, letos jih imajo 145. V domačiji delujeta tudi dve slikarski oziroma likovni šoli, svoje prostore pa najema tudi učitelj diatonične harmonike, je opisala Leničeva. Učenci glasbene šole imajo nekaj nastopov na leto, likovne šole pa nekaj razstav. »Na teh prireditvah je zelo dober obisk,« je zagotovila. Poleg tega sta na domačiji na ogled tudi dve stalni razstavi o Vodniku in njegovem delu ter Brižinskih spomenikih.
»Res je, prostor ni mrtev, tam deluje manjši kulturni center, ki ga je gospa upravljala po svojih najboljših močeh,« je priznal Grilc ter dodal: »Toda doslej je bilo vse skupaj prepuščeno njeni prosti izbiri in zato se je tam odvilo tudi precej komercialnih dejavnosti. Nov upravljalec pa bo pridobil sredstva za program in s tem tudi nekatere obveznosti.«

»Prebelili niso že 15 let!«

Na mestni občini so v razpisu zapisali, da bodo v treh letih za delovanje in programe na Vodnikovi domačiji po novem zagotovili 180.000 evrov. »V naslednjih letih bo potrebna temeljita obnova domačije, saj je prostor zelo ubog, kar zadeva opremo in vzdrževanja,« je dejal Grilc.

Doslej je mestna občina prek kulturnih razpisov namenjala nekaj denarja za program na domačiji, za vzdrževanje pa že od leta 2008 nič. »Prebelili niso že 15 let. Vodnikova domačija je občinska last, oni bi morali torej že zdaj zagotavljati sredstva za sprotno obnovo,« je dejala Leničeva. A se kljub vsemu znajdejo, nadaljuje. »Ves dan hodim po hiši ter sproti preverjam radiatorje in zapiram tiste, za katere ni nujno, da so odprti, in na ta način poskušam kaj prihraniti pri stroških,« je povedala. Denar tako pridobi tudi iz komercialnih dejavnosti, ki jih je omenil Grilc. »Glasbena šola je naš glavni vir dohodkov. Šolnina znaša 60 evrov, polovica tega denarja gre za učitelje, ostala polovica pa za delovanje našega društva, domačije, za stroške, saj veste,« je razložila. Poleg tega nekaj sredstev dobijo tudi z oddajanjem prostorov likovnima šolama in učitelju harmonike.

Zadnji dan, ko se zainteresirani kulturniki, društva in organizacije še lahko prijavijo na občinski razpis, je 20. februar. Majda Lenič se bo prijavila. Meni, da Ljubljana potrebuje tovrstno kulturo, ki ji pravi »kultura za ljudi«. Tega v Ljubljani že tako in tako primanjkuje, saj se na občini preveč usmerjajo na visoko kulturo, je povedala. »Kultura za srednje sloje, za starejše ljudi, to pa jih ne zanima,« je dodala.
Grilc je povedal, da si je doslej prostor ogledalo nekaj interesentov, ki so se zanimali za upravljanje, a (drugega) resnega interesenta še niso našli.