Premzl je s svojimi provokativnimi umetniškimi akcijami – med drugim je izdal zbirko razglednic iz »Ruralne prestolnice Evrope« – že večkrat smešil mestno politiko župana Franca Kanglerja in vodenje projekta Evropska prestolnica kulture Maribor 2012. Novi vodnik pa je izšel v sodelovanju z Zavodom Maribor 2012, predgovor je celo spisal programski direktor Mitja Čander.

Od kod pozitivni preobrat do projekta EPK? »Sredi leta 2010 me je povabila berlinska založba Grebennikov, da naj v sozaložništvu napišem tri knjige o Mariboru, ona pa mi bo jamčila distribucijo po celotnem nemško govorečem območju,« se spominja Premzl. »V Mariboru pa sem razočarano spoznal, da pri projektu Evropske prestolnice kulture nimam pravega sogovornika; tedaj je bil v.d. programskega direktorja Aleš Novak.« Ko je to funkcijo prevzel Čander, se je odnos otoplil. »Februarja lani je prišel k meni in me prosil, naj izdam vodnik. Zdelo se mi je neprimerno, če bi to ponudbo zavrnil.«

Je težko spisati privlačen vodnik o Mariboru, ko je celo na eminentnih lokacijah polno črnih madežev, ki kazijo podobo mesta? »V besedilu sem se izognil kritičnosti, fotografski koncept pa razkriva dvojnost mesta,« odgovarja Premzl. »V Mariboru smo lahko ponosni na marsikaj, so pa v vodniku tudi fotografije skrajne zanikrnosti, kot je propadajoča hiša na Židovskem trgu.« In fotografija kipa Antona Martina Slomška pred stolnico, s katerega so odpadle nekatere črke z napisa. »Zavest Mariborčanov, da mora biti njihovo mesto lepše, je premajhna. Za to ni odgovorna zgolj mestna oblast,« je prepričan galerist.

To je že drugi Premzlov vodnik po Mariboru, prvega je izdal leta 2000 in že takrat je sodeloval z zgodovinarjem Jožetom Curkom, najpomembnejšim raziskovalcem stavbne dediščine Maribora. Tudi novi vodnik, ki je na 128 straneh izšel v slovenskem, nemškem in angleškem jeziku, je predvsem posvečen arhitekturnim znamenitostim mesta ob Dravi. Avtor pa je dodal še seznam najzanimivejših dogodkov v programu EPK in časovno preglednico zgodovine Maribora, ki jo je tik pred smrtjo revidiral ugledni Mariborčan dr. Bruno Hartman.

Informacij o turističnih kapacitetah, trgovinah, kulinariki in nočnem življenju Premzlov vodnik po evropski prestolnici kulture ne ponuja. Avtor pravi, da si je obetal, da bo za takšne vsebine poskrbel Zavod za turizem Maribor. »A se je direktor moji ponudbi vztrajno izmotaval in ni pokazal nikakršnega interesa za sodelovanje,« je ogorčen Premzl, ki ga zelo zanima, kolikšno bo zanimanje za njegovo najnovejšo knjigo. Ali se da vodnik dobiti tudi v Ljubljani? »Seveda,« se nasmehne Premzl, »na prodaj je v treh knjigarnah, prodajajo ga tudi v infotočki EPK, 36 izvodov pa je že naročila mestna knjižnica Otona Zupančiča.«