Razlog za spremembo cen v javnem podjetju utemeljujejo s podatkom, da poslovni načrt za leto 2012 napoveduje izgubo v višini 176.000 evrov. Ker te izgube ne bodo mogli v celoti pokriti z dobičkom, ki ga ustvarjajo s tržno dejavnostjo, bo dvig cen storitev javne službe nujen, so pojasnili na Žalah.

S povišanjem cen pogrebov zagotovili izvedbo ciljev in nalog

Ko smo povprašali, kolikšno povišanje cen imajo v mislih, je vršilec dolžnosti direktorja Žal Robert Martinčič odgovoril, da "dogovori o povišanju cen storitev javne službe še potekajo, zato ni znano, kakšna bo podražitev in ali bo do nje sploh prišlo". Hkrati je Martinčič dejal, da bodo s povišanjem denimo cen pogrebov zagotovili izvedbo ciljev in nalog, ki so si jih zastavili v poslovnem načrtu. Dodatno pa je Martinčič pojasnili, da so cene pogrebne dejavnosti nazadnje povišali novembra 2009, in sicer za pet odstotkov, cene pokopaliških storitev pa so nazadnje povišali januarja 2010 za sedem odstotkov.

Martinčič je še poudaril, da so cene pogrebnih in pokopaliških dejavnosti v Ljubljani med najnižjimi v državi predvsem zaradi tega, ker Žale izgubo v javni gospodarski službi pokrivajo z dobičkom iz tržne dejavnosti, torej z dobičkom, ki ga ustvarijo s cvetličarno, s prodajo pogrebne opreme, s prodajo nadstandardnih pogrebnih storitev in upepeljevanjem pokojnikov zunaj Mestne občine Ljubljana. V letošnjem letu pričakovano izgubo pripisujejo napovedi, da bodo opravili nekoliko manj pokopov in na račun nekoliko večjega števila upepelitev, ki so cenejše. K negativnemu rezultatu javne gospodarske službe bodo prispevali tudi večji stroški pri vzdrževanju večjega obsega pokopaliških površin.

Za obnovo Plečnikovih propilej letos 50.000 evrov

Kar velik strošek pa bo javno podjetje Žale imelo z obnovo Plečnikovih propilej, ki so nujno potrebne obnove zaradi njihove dotrajanosti, saj gre za objekt, ki je bil zgrajen že leta 1940. Obnova tega vhodnega poslopja s stebriščem bo Žale v letošnjem letu stala 50.000 evrov, v prihodnjem letu pa še dodatnih 32.000 evrov. Letos nameravajo obnoviti streho in fasado propilej, naslednje leto pa še tlake, vrata in okna.

Izvajalca teh del bodo na Žalah iskali z javnim razpisom, ki ga bodo objavili po tem, ko bodo ljubljanski mestni svetniki potrdili poslovni načrt za letošnje leto. Ker so propileje spomenik državnega pomena, bodo gradbeniki pri obnovi morali upoštevati navodila Zavoda za varstvo kulturne dediščine in njegovega restavratorskega centra, kar naj bi bilo krivo za tako visoke stroške obnove. Zaradi kulturnovarstvenih določil bodo pri obnovi morali biti zelo pazljivi pri izboru materialov in načinu izvedbe, saj se bodo morali čim bolj približati prvotnemu stanju, je pojasnil Martinčič.