Načelnik GRS Tolmin Žarko Trušnovec je povedal, da so od začetka decembra reševali 93 oseb, pri čemer je celo kožo odneslo 40 ljudi, hudo poškodovanih jih je bilo 38, en nesrečnik je izgubil življenje, enega pa še vedno pogrešajo. Akcij se je aktivno udeleževalo 61 reševalcev, ki so opravili 1850 ur reševalnega dela, kar četrtino akcij pa je spremljal tudi helikopter. Lansko leto so imeli dvakrat kar pet intervencij v enem dnevu, s čimer so potolkli rekord iz leta 2010.

"Največ akcij - kar polovico od vseh - smo imeli na Tolminskem, na Kobariškem smo posredovali 24-krat, na Ajdovskem smo imeli 13 intervencij, medtem ko smo imeli na območju Podbrda in Idrijsko-Cerkljanskega po štiri intervencije," je pojasnil Trušnovec in dodal, da so bile tudi lani na prvem mestu padalske nesreče, ki predstavljajo kar 65 odstotkov vseh intervencij. Sledijo hribovske, plezalske, kolesarske, lovske, gozdne in prometne nesreče.

Med ponesrečenci je bila Slovencev le slaba polovica, medtem ko je bilo pomoči potrebnih 58 tujcev iz 16 držav. Med njimi so v težave največkrat zabredli Nemci, Čehi, Avstrijci, Poljaki in Britanci, v brezizhodnem položaju pa so sta se znašla celo Venezuelec in Iranec. Reševalci so bili tradicionalno najbolj obremenjeni poleti - največ nesreč so našteli v maju (20) in avgustu (18). Tako kot leto poprej pa tudi lani ni minil niti en mesec brez intervencije.

Po besedah načelnika Trušnovca se število intervencij iz leta v leto povečuje zato, ker se v Soški dolini povečuje število "adrenalinskih" gostov, ki preizkušajo svoje zmogljivosti. "Klasičnih hribovskih nesreč je pravzaprav vedno manj. Se pa čedalje več mladih preizkuša v kolesarskem spustu, canyoningu, padalstvu in zmajarstvu, kar za seboj potegne tudi ogromno nesreč," je pojasnil Trušnovec.