Poklicali smo Ireno Sireno, ki je tretja najbolj iskana blogerka pri nas. Slišali smo se z Jonasom Žnidaršičem ki, kljub temu da na tej sceni ni več tako zelo aktiven, še vedno zaseda visoka mesta. O blogih pa je govoril z nami tudi Vojko Flegar, urednik petega najbolj iskanega, a po uredniški zasnovi verjetno najbolj resnega bloga pri nas, Razgledov. Vprašali smo se, ali so blogi že dosegli svoj vrh in zdaj počasi umirajo. Jonas pravi, da se umika z blogosfere, da počasi zapira svoje strani in jih uporablja bolj kot arhiv ali pa ko se mu zgodi res kaj zelo posebnega, drugače je aktivnejši na twitterju. Sirena pa je prepričana, da je blog še vedno njen prvi medij, twitter pa uporablja sproti oziroma: "Medtem ko jem, ne morem pisati bloga." Flegar po drugi strani meni, da še noben medij ni mrtev, čeprav so že vse pospravili s trga: "Tisk je mrtev, blogi so mrtvi, morda tudi facebook. Ampak očitno fosili še živijo."

Spodnja razvrstitev je dokaz, da pri nas ljudje še iščejo bloge, a kot meni Flegar, se bodo morali v prihodnosti specializirati in ostali bodo le takšni z natančno izdelanimi profili.

MIKSTONE special Blog

Gre za blog bivšega specialca Mitje Kunstlja, ki se v razmeroma dolgih zapisih loteva predvsem nepravilnosti okoli specialne brigade Moris. V zadnjem poglavju recimo piše o tem, kako so ga njegovi kolegi, bivši specialci, zvabili v hribe nad Turjakom, mu grozili, ga pretepli in obstrelili, on pa se je rešil, ker je imel s seboj pištolo. Napad nanj naj bi načrtoval sam Janez Janša, Kunstelj pa naj bi se hotel maščevati tako, da bi se svojih bivših prijateljev znebil z bombnim napadom - a si je premislil. Obstaja tudi MIKSTONE Blog, kjer komentira dnevne dogodke. Sponzorjev, vsaj javnih, nima.

Ruth Podgornik Reš

Narava, vrtovi, cvetje, gore, vzdržljivostni športi in lastna vrtnarija. Zadnji njeni izdelki govorijo o zimskih turah - v sredo je bila z družino in psički na zasneženem Stolu. Veliko fotografira in ne pretirava z besedili, čeprav je slogan njenega bloga "Kdor zaseje vrt, zaseje ljubezen". Na njeni strani je kar nekaj reklam, jasno, za vrtnarijo, za center Althea in za Winforce, trgovino s športno prehrano. Pa še reklame za Spartatlon 2011, 246-kilometrski maraton v Grčiji, ne smemo spregledati. Svoje novice zbira v sedmih različnih poglavjih.

Irena Sirena

Sirena je povsem iz drugega filma in opisuje vsakodnevne dogodivščine Ljubljančanke, ki spremlja socialna omrežja, TV, splet, filme, časopise, knjige in glasbo. Teksti so kratki, fotografije pobira z neta, dnevno tudi po več zapisov v 16 kategorijah. V času našega zadnjega obiska je cinično pisala o tipih, ki imajo frizuro na ježa - o ježevcih… Na strani nima reklam, čeprav je nekoč neki tip izjavil, da se mu je prodaja pic podvojila, ko je napisala, da gre za najboljšo pico v Ljubljani. In katere naše bloge spremlja Sirena? "Ekoas in Pepermint. Pa tudi Fetali je spet začel pisat."

Saša Einsiedler

Blog z imenom Heliopolis bivše radijske voditeljice, rock zvezdnice, tv-voditeljice, ki je postala komunikacijska trenerka, svetovalka za nastopanje, coach in kar je še tega. Poudari, da je mati petih otrok in na blogu ne samo svetuje, ampak organizira tudi srečanja, delavnice in seminarje. Piše kratke, ekspresivne tekste, včasih vsak teden, včasih na štirinajst dni. Zadnji članek je imel naslov Megla in je govoril o megli, ki nas ovija, a poudarja sonce v nas. Na njeni strani najdete povezave na bibaleze, biblija.net, Radio Aktual, Planinec in Najem avtodoma.

Razgledi

Poznavalci trdijo, da gre brez konkurence za najboljši novičarski blog v Sloveniji, ki ga sicer ureja bivši urednik Dela Vojko Flegar. Na blogu največ člankov napiše sam, nekaj jih dodajo redki sodelavci, del materiala - še posebej veliko se pojavlja Jože P. Damijan - uvozijo iz drugih medijev (tudi iz Dnevnika). Članki so razporejeni v devetih rubrikah, največ lahko bralec dobi v okencih Slovenija, Svet in Gospodarstvo. Na strani imajo tudi nekaj reklam. "Premalo, da bi lahko živeli samo od tega," pravi Flegar, ki od naše scene še najbolj natančno spremlja Planet Siol: "Težko je reči, kaj pravzaprav so, blog, portal ali kaj, imajo pa veliko STA-jevih novic - zastonj."

Manca Košir

Manca Košir pravzaprav nima tipičnega urejenega bloga, ampak zgolj stran na MMC-ju, na kateri objavlja svoje članke, komentarje, kolumne in ocene knjig. Njen zadnji članek, kolumna Čas za žalost, o njenem morda zadnjem zapisu za Obraze, je bil objavljen že v začetku julija 2011 (prvi pa že septembra 2006), očitno je imela potem preveč dela s političnim udejstvovanjem. A dejstvo je, da so njeni res številni članki zbrani na enem mestu.

Jonas Žnidaršič

Zanimivo je, da se med najbolj iskanimi blogi še vedno pojavlja blog Zapisi Jonasa Žnidaršiča, enega očetov sodobne socialne komunikacije, čeprav je jasno, da so Jonasa že več kot leto tri kategorije: Zapisi (ugasnjen blog), Futer (aktiven blog) in Jonasovi komentarji na twitterju. Jonas poskuša svoje ideje prikazati interaktivno, uporablja fotografije, kratke videe, zapise iz časopisov in kakopak kolumne, ki jih objavlja desno od te rubrike. "Pomembno je, da se stvari hranijo, da ostaja arhiv. Mislim, da bi moral imeti vsak Slovenec svoj blog, pa čeprav bi ga uporabljal samo enkrat na leto," je prepričan Jonas.

Slovenski vremenski blog

Vse, kar ste vedno želeli vedeti o vremenu, dobite na slovremeblog.blogspot.com. Vsakodnevno napovedujejo vreme, pokažejo meteorološke slike, radarske slike, videoposnetke in fotografije. Izbirajo najpomembnejše meteorološke dogodke (jeseni je zmagal oktobrski sneg), najlepše z vremenom povezane fotografije (jeseni je zmagalo Mrzlo jutro na Tolstem vrhu). Vremenarji imajo svojo himno - "ko bližnji in prijatelji se med seboj kdaj oddaljimo, je vreme vedno z nami" - in prispevke, ki jih umeščajo v deset kategorij, reklam pa, kljub razmeroma komercialnim, priročnim vsebinam praktično nimajo.

Bata blog

Bata je po egiptovsko račka, ki je odletela na jug. V bistvu pa gre Slovenko, ki živi v Egiptu, nekakšno neuradno blogovsko dopisnico iz tujine, ki domuje na bata.blog.siol.net. Če gre verjeti poznavalcem, se je Bati popularnost hudo dvignila v času nemirov v Egiptu, ko je v svojih zapisih (zapakiranih v 33 kategorijah) začela o revoluciji pisati zelo osebno, tako rekoč iz svoje kuhinje. Bata se kritično odziva tudi na prispevke televizijske novinarke Karmen W. Švegl, nazadnje 28. decembra, ko jo je kritizirala zaradi površnega pisanja o napadu na našega veleposlanika v Egiptu.

Katarina blog (Starševstvo+)

Tudi omenjeni blog že nekaj časa ne daje veliko od sebe. Zadnji članek je bil objavljen v začetku julija, avtorica Katarina Žarki pa je zapisala, da je sicer Slovenka in da je njen oče iz Kosova. Članek je povzel tudi spletni portal Politikis. V prejšnjih delih se je Katarina bolj dobesedno ukvarjala z družinskimi temami, v kategorijah Enostarševske družine, Mix, Moja kolumna in Rejništvo. O sebi je napisala: "Jaz sem… kar sem. Na poti med rojstvom in smrtjo. Nekje na sredini najbrž."