Nagrado za izstopajoče novinarske stvaritve v letu 2011 je za svoje zgodbe o ljudeh z robov Evrope prejel tudi Dnevnikov novinar Uroš Škerl Kramberger.

"Njegovo večletno poročanje o beguncih in nedokumentiranih migrantih iz severne Afrike, ki se čez Sredozemsko morje zatekajo v Evropo, je pedantno, sistematično in trajnostno, v letu revolucij pa dobi težo interpretacije osrednjih problemskih sklopov sodobne Evrope," je v obrazložitvi nagrade zapisala porota DNS. Spomnimo, da se je Škerl Kramberger na pot proti libijsko-tunizijski meji podal v začetku tega leta skupaj z donedavnim Dnevnikovim fotoreporterjem Matejem Povšetom, ki je včeraj za svoje stvaritve iz begunskega centra Choucha prav tako prejel novinarsko nagrado, in sicer v kategoriji reportažne fotografije. Nagrada za življenjski prispevek k razvoju slovenskega novinarstva je letos pristala v rokah dolgoletnega novinarja in urednika Radia Slovenija Sandija Freliha. Novinarske nagrade so prejeli še Franja Žišt (Večer), Adrijan Bakič (Televizija Slovenija), Boštjan Videmšek (Delo), Robert Škrlj (Primorske novice), Dragica Korade (Večer) in Matjaž Rušt (Siol.net).

DNS je sicer v sklopu dvodnevnega srečanja slovenskih novinarjev pripravil več zanimivih dogodkov in razglasil tudi novi del mesta - novinarsko četrt. Najprej so na novinarski tribuni, ki jo je vodil predsednik DNS Matija Stepišnik, odgovorni uredniki največjih slovenskih medijev spregovorili o poslovnih modelih in statusu novinarjev pred drugim valom krize, za njimi pa je dvorano kina Udarnik zasedel še osrednji gost letošnjih Novinarskih dnevov, urednik tednika The Economist Mark Johnson, ki je med drugim pojasnil, kako bi morali tradicionalni mediji izkoristiti priložnosti, ki jih danes ponujajo spletna omrežja. Kot je povedal, večina velikih medijskih družb, vsaj tistih v Veliki Britaniji in Ameriki, razmeroma dobro razume spletne skupnosti. The Economist ima tako danes več kot 800.000 sledilcev na facebooku in več kot 1,2 milijona na twitterju, kar britanski tednik uvršča v skupino svetovnih medijev, v katere je gospodarska kriza najmanj zarezala. "Skorajda vse družbe zaposlujejo novinarje v vlogah, podobnih moji, na delovnem mestu, ki pred nekaj leti še ni obstajalo," je še pojasnil urednik spletnih skupnosti pri britanskem tedniku. Slovenski novinarji, ki jih je v Mariboru med drugimi pozdravil tudi predsednik Hrvaškega novinarskega društva Zdenko Duka, bodo danes spregovorili še o vlogi DNS v prihodnosti.