Denar leži pod nogami, pa nič

"Katastrofa. Tako se borimo na trgu, da nekaj zaslužimo, tu pa nam denar leži pod nogami, a načrtov, ki so v obojestranskem interesu, zaradi ministrstva ne moremo izpeljati. To se mi zdi popolnoma nedopustno," ogorčenja ne skriva Peter Nelec iz družbe pooblaščenke Kovinoplastike Lož, ki je z ministrstvom že podpisala pogodbo o najemu prostora v grajski pristavi za ureditev gostinske ponudbe, a pogodba še ni aktivna.

"Zavedamo se, da na gradu Snežnik gostinske ponudbe ni, zato si prizadevamo za čim hitrejšo ureditev nastale situacije," odgovarjajo na ministrstvu za kulturo. Toda v družbi pooblaščenki pravijo, da je dejansko stanje drugačno.

Družba pooblaščenka je bila pripravljena celo sama opremiti gostinski lokal in vanj vložiti okoli 40.000 evrov pod pogojem, da bi ministrstvo z njimi sklenilo pogodbo za pet let, a so na ministrstvu to ponudbo zavrnili in napovedali, da bodo prostore raje opremili sami. Kot so nam pojasnili zato, "da bi v primeru menjave najemnikov, lahko čim prej našli novega."

Februarja letos sta zato ministrstvo in družba pooblaščenka sklenila novo dvoletno pogodbo o najemu s ciljem, da bi gostinski lokal odprli še pred začetkom turistične sezone, a se do danes ni nič premaknilo. Kot pojasnjuje Nelec, bi moralo ministrstvo v skladu z novo pogodbo zagotoviti potrebno dokumentacijo in pridobiti uporabno dovoljenje, kar je predpogoj, da bi najemnik lahko začel uporabljati prostor.

"Še prej bi morali urediti vodovod, kar bi glede na predračune stalo 12.000 evrov, in opremiti malo jedilnico, čeprav smo se bili tudi o tem pripravljeni pogovarjati," pravi Nelec. Na ministrstvu pa odgovarjajo, da je pripravljeno investicijo upočasnil rebalans proračuna.

Nelec nasprotno meni, da je rebalans le izgovor, pravi razlog pa "nesposobnost akterjev, ki so vključeni v to zgodbo, a ni nobeden za to še ni nikoli odgovarjal." Hkrati dodaja, da bi z mesečno najemnino 530 evrov ministrstvo - če se že ne strinja, da prostore opremi najemnik sam - do zdaj lahko pokrilo vsaj del investicije, tako pa denar izgublja in po povrhu plačuje za, sicer minimalno, vzdrževanje objektov pristave, ki prazni in zaprti ponovno propadajo.

Župan: Ministrstvo ne odigra svoje vloge

Nad dogajanjem je zelo razočaran tudi Janez Komidar, župan občine Loška dolina. Kot nam je povedal, bi se z ministrstvom radi dogovorili, da bi konzorcij lokalnih društev in organizacij z družbo pooblaščenko na čelu poskrbel ne le za vzpostavitev gostinske ponudbe, temveč tudi drugih dejavnosti v pristavi.

"Lokalni proizvajalci bi ob koncih tedna na stojnicah obiskovalcem lahko ponujali svoje izdelke. Organizirali bi različne spremljevalne kulturne dejavnosti in podobno, tako da bi vsi vsaj nekaj imeli od tega, tako lokalna skupnost, ministrstvo kot lastnik in obiskovalci. Žal ministrstvo svoje vloge tu ne odigra," poudarja Komidar.

Na ministrstvu pa pravijo, da podpirajo vsa prizadevanja lokalne skupnosti, a da je problem prevzemanje upravljanja v celoti. "Interes ministrstva je, da se pristave oddajo v celoti in se ministrstvo tako razbremeni stroškov."

Koliko je oddaja v celoti trenutno realna, pa je že drugo vprašanje.