To pomeni, da do dokončne odločitve ustavnih sodnikov, ali je ta dokument v neskladju z zakonom o prostorskem načrtovanju in z ustavo, upravna enota Žalec za sporne parcele začasno ne bo smela izdajati gradbenih dovoljenj.

Parcel, ki naj bi jim občina Braslovče po mnenju vlade nezakonito spremenila namembnost iz kmetijskih v zazidljiva, je okoli 500, razprostirajo pa se na kar 125 hektarjih površin. Če ne bi bilo okoljsko zavednih domačinov, ki so državne uradnike vse od konca leta 2009 "dobesedno nadlegovali" (to so jim očitali na okoljskem ministrstvu), naj vendarle ukrepajo, bi najboljša kmetijska zemljišča v braslovški občini še naprej pozidavali.

Občinski prostorski red je bil namreč - v nasprotju z mnenji kmetijskega ministrstva - sprejet že na začetku leta 2008, vendar niti ministrstvo za okolje in prostor niti kmetijsko ministrstvo vse do lani nista preverila, ali so v njem upoštevane njune pripombe. Na to, da niso bile, so ju opozorili krajani Braslovč, zato je vlada marca letos ustavnemu sodišču prvič poslala pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti tega dokumenta. Ustavno sodišče se takrat v vsebino pobude ni spuščalo, saj je ugotovilo že postopkovno napako. Prostorski red občine Braslovče namreč ni bil objavljen v Uradnem listu, kar velevajo predpisi.

Občina Braslovče je napako odpravila, a le v majhnem delu - prostorski red je 13. junija letos objavila v Uradnem listu, ni pa iz njega izločila parcel, ki jim je nezakonito spremenila namembnost, zaradi česar je vlada sploh vložila pobudo za ustavno presojo, zato je vlada to julija storila še enkrat.

"Naši svetniki še vedno vztrajajo, da je prostorski red veljaven, zato pred objavo v Uradnem listu ni nihče zahteval, da bi se znova opredeljevali do njegove vsebine," nam je takrat pojasnil župan Braslovč Branimir Strojanšek in dodal, da sam ni razsodnik, da bi lahko rekel, katera parcela je sporna in katera ne.

In kaj, če bo ustavno sodišče ugotovilo, da so v Braslovčah nezakonito gradili na kmetijskih zemljiščih, ki se jim namembnost ne bi smela spremeniti?

Kmetijski minister Dejan Židan, ki to funkcijo opravlja od lanskega maja, nam je pred časom odgovoril, da bo treba te objekte porušiti: "Ta primer je za nas zelo pomemben, saj bo pokazal, ali pravna država na tem področju deluje ali ne. Če ne bo kazni za namerno kršitev mnenj in soglasij pristojnih institucij, jih bodo kršili tudi drugi. Krivca bo treba najti in ga kaznovati. Po mojem mnenju je v tem primeru kriva občina oziroma občinske strukture, ki so zavedle tako upravno enoto kot investitorje."