"V teh časih se sprašujejo, čemu še raziskovati gore, vendar alpinizma brez raziskovanja gora ni. Odprave na nepoznana, še nepreplezana območja, kot je bila ta, predstavljajo prvinsko gorništvo," je dejal podpredsednik Planinske zveze Slovenije Borut Peršolja ter čestital fantom za osvojene vrhove in varno vrnitev domov.

"Načrtoval sem odpravo na območje vrhov brez imen, še nepreplezanih sten in neosvojenih vrhov. Zadnji še neosvojeni šesttisočak na tistem območju je pred nami poskušal osvojiti le škotski alpinist Bruce Normand, a se je na polovici obrnil. Vendar so nam njegove izkušnje s terena prišle zelo prav," je pojasnil Aleš Holc iz planinskega društva Kamnik in vodja odprave. Povedal je, da je bilo v mesecih priprave na podvig veliko interesentov za sodelovanje, vendar sta na koncu z njim ostala le Peter in Igor. Fantje, ki se prej niso dobro poznali, so v navezi dobro delovali in uspešno premagali vse težave, ki jih ni manjkalo. "Na poti v gore se nam je pokvaril avtobus, prišlo je do večdnevnega zamujanja tovora iz Slovenije, pokvarjenega gorilnika na pet tisoč metrih…" Stvari se tukaj ne zdijo velike, v gorah in ekstremnih razmerah pa so lahko življenjskega pomena.

"Odprava mi je predstavljala velik izziv. Do zdaj sem namreč večinoma plezal po skali, tukaj pa smo plezali po snegu in ledu. Tudi Aleš me je s svojimi idejami takoj pritegnil," je povedal Peter, član Akademskega alpinističnega odseka. "To so stene, kjer se plezalec preizkusi. Zame je bila to resnična pustolovščina," je dodal njegov soplezalec Igor, tretji član odprave. Udeleženci odprave so povedali, da so imeli težave s korupcijo, mejnimi kontrolami, tudi cene so se spreminjale iz dneva v dan. Tudi garantno pismo so dobili komaj 15 ur prej, preden so odpotovali iz Slovenije. Najprej naj bi ga bilo celo nemogoče dobiti, a tudi to se je dalo spremeniti - z dodatnim plačilom seveda.