Letos je ta trajal kar štiri dni, saj organizatorji, Kmetijsko-gozdarski zavod Novo mesto, Društvo podeželske mladine Metlika in Občina Metlika, opažajo, da je prireditev postala prepoznavna tudi zunaj meja občine in jo vsako leto obišče več ljudi.

Obiskovalci so imeli kaj videti, saj so tudi letos številna kmetijska in turistična društva, ekološke kmetije ter domači obrtniki predstavili svojo pestro ponudbo. Stojnice so bile obložene z izdelki domače obrti, zelenjavo in sadjem, pridelanim po ekološki ali biodinamični metodi, cvetjem, vinom, medom, začimbami in zelišči.

Manjkala nista niti Dragica in Jože Klepec iz Krasinca, ki prodata 70 ton integrirano pridelane zelenjave na leto. "Ves pridelek prodamo na domu, brez hladilnic in prevoza, kvaliteta pa je najboljša reklama," pove Jože in doda, da je pri prodaji ključnega pomena ravno ozaveščenost kupcev, ki pa je v Sloveniji še relativno nizka.

Če želimo, da ostane naše podeželje obdelano in naseljeno, da se ohranijo naši običaji in naša domača pridelava, potem je pomembno, da negujemo take prireditve, je bilo sporočilo tudi letošnjega praznika, ki je nedvomno dobo uspel. Take prireditve povezujejo ljudi na vasi, povezujejo podeželje z mestom, kar je danes ključnega pomena," je dejala vodja kmetijsko-svetovalne službe Metlika Darinka Slanc.

Poleg strokovnih predavanj, vodenega pohoda, blagoslova traktorjev, demonstracije kmetijske tehnike ter kmečkih iger so v sklopu praznika pripravili tudi ocenjevanje v peki domačega kruha. Najboljšega belega je spekla Marija Škof, pirinega Maja Črnugelj, ajdovega Marjana Nemanič, ajdovega z dodatki orehov pa Tanja Jakljevič.