Iz javno dostopnega izpiska iz zemljiške knjige je namreč razvidno, da sta Dimičeva in njen zunajzakonski partner Roman Horvat lastnika omenjene hiše postala prav na dan, ko je ta prešla pod hipoteko največje državne banke. Da ta Dimičevi posojila ni odobrila za financiranje obnove, kot je prejšnji teden zatrdila na nacionalni televiziji, dokazujejo še vsaj trije podatki. Prvič, da obnove hiše ni financirala Dimičeva, ampak Horvat, ki po pojasnilih iz kabineta predsednika vlade omenjenega posojila ni najel, čeprav je v zemljiški knjigi omenjen kot zastavitelj.

Pogodbo za obnovo sklenil šele sedem mesecev po najemu kredita

Drugič, da po dostopnih informacijah Dimičeva ob najemu posojila NLB ni predložila predračuna obnovitvenih del. To bi tudi sicer težko storila, saj je Horvat pogodbo z uradnim izvajalcem del, Gradbenim podjetjem Keras, sklenil šele konec decembra, torej več kot sedem mesecev po najemu posojila. In tretjič, iz računov, ki so nam jih včeraj pokazali v kabinetu predsednika vlade, je razvidno, da je Horvat večino plačil izvajalcem in dobaviteljem za obnovitvena dela nakazal prek svojega računa na Abanki. To posledično pomeni, da NLB posojila ni izplačevala neposredno na račune izvajalcev, ampak obstaja velika verjetnost, da ga je Dimičeva počrpala v enkratnem znesku.

Spomnimo, še prejšnji teden je Dimičeva nacionalni televiziji na vprašanje, ali drži, da je lani pri NLB najela 350.000 evrov kredita za obnovo hiše v Murglah, odgovorila: "Res je, jaz sem dobila kredit na NLB tako kot vsi drugi ljudje, ki zaprosijo za kredit, za obnovo hiše, ki sva jo kupila skupaj s partnerjem Romanom Horvatom in jo obnavljava." Dejstvo, da je Dimičeva 350.000 evrov posojila dejansko porabila za nakup 127 kvadratnih metrov velike hiše od nekdanjega predsednika Rotary Cluba Ljubljana in člana nadzornega sveta Etola Antona Glavana tako odpira nova vprašanja v zgodbi, povezani s hišo.

Kako je Horvat financiral obnovo hiše?

Ključno je povezano z izvorom denarja, ki ga je Horvat, solastnik hiše, ki jo očitno odplačuje le Dimičeva, porabil za obnovo. Zanjo je Horvat po računih, ki so jih razkrili včeraj v kabinetu, do zdaj plačal najmanj 200.000 evrov. To za več kot trikrat presega dobiček, ki ga je v zadnjih treh letih ustvaril s turistično agencijo Escape (62.000 evrov). Pri tem velja opozoriti, da je Horvat letos že najel 530.000 evrov posojila pri Deželni banki Slovenije (DBS). To posledično pomeni, da celo pri NLB ne bi mogel najeti novega posojila v znesku, enakem stroškom obnove, saj ga največja državna banka ne daje kominentom, ki "imajo druge obremenitve".

Mimogrede, Horvat je 530.000 evrov posojila pri DBS porabil za nakup stanovanja v Kosezah. Tega je odkupil od podjetja Ganamm, solastnika letalske družbe Linxair, pri kateri kabinet, ki ga vodi Dimičeva, najema letala za državniške poti predsednika vlade. Tako je Pahor na nedavno zasedanje generalne skupščine OZN v New Yorku potoval prek Pariza, kamor ga je iz Ljubljane pripeljalo prav letalo Linxaira.

Keras opravil le 11.000 evrov v 200.000 evrov vredni obnovi

Na vedno bolj majavih temeljih je tudi torkovo uradno pojasnilo Dimičeve, da je bilo glavni izvajalec del pri obnovi Gradbeno podjetje Keras. To je namreč po računih, ki smo jih včeraj videli v kabinetu, na njej opravilo le za okrog 11.000 evrov del. Za primerjavo, po omenjenih računih je Horvat za obnovo hiše do zdaj porabil najmanj 200.000 evrov. Pri tem edinemu računu, ki so ga v Kerasu do zdaj izstavili Horvatu, ni bila priložena specifikacija opravljenih del, čeprav se gradbinec v računu sklicuje prav nanjo.

Da podjetje Keras samo ni izvajalo vseh del na omenjeni hiši, je včeraj za Dnevnik potrdil tudi njegov lastnik in zastopnik Sabahudin Keranović. "Izvajal sem le gradbena dela, ne pa tudi gradbeno-obrtniških del," nam je dejal in poudaril, da drugih informacij ne želi razkrivati. V sporočilu za javnost, ki ga je pred tem poslal več medijem, pa je Keranović zapisal, da "je naročnik (Horvat, op. a.) vse račune doslej plačal korektno in v roku". Računom, ki jih je med marcem in junijem Horvatu izstavil Keranović, ni bila priložena specifikacija del, ki so jih opravili v Kerasu.

Delavci Vegrada ponavljajo: Hišo smo obnavljali mi

Tudi sicer iz računov, ki smo jih videli včeraj, ni mogoče dobiti odgovora na vprašanje, ali je pri obnovi hiše v Murglah res sodeloval tudi Vegrad oziroma njegovi zaposleni, kar so nekateri med njimi včeraj ponovno potrdili nacionalni televiziji. Med izstavljenimi računi namreč manjkajo nekatera dela, na primer elektro-strojna in izkop bazena, in del materialov. Simona Dimic je včeraj sporočila, da izjav za javnost ne bo več dajala, ker njeno ravnanje preučuje Komisija za preprečevanje korupcije. "Navedeni komisiji in morebitnim drugim organom pa bom predložila vso dokumentacijo in podala vse informacije, ko in če bodo to od mene zahtevali," je dejala.

Horvata smo včeraj prek odvetnika Aleksandra Čeferina prosili za pojasnila, a se do zaključka redakcije ni odzval. Finančne tokove pri obnovi hiše po dostopnih podatkih preiskujejo tudi Durs in kriminalisti Generalne policijske uprave.