Poleg tega pa, kot pravi Tomaž Drolec, vsi protikandidati obljubljajo projekte, "za katere imamo že podpisane pogodbe in nočejo videti, da je bilo od rojstva naše občine, katere oče sem bil, v 12 letih veliko narejenega." Dodaja, da se v državi in občini zapravlja preveč časa, denarja in energije za pridobivanje dovoljenj za različne projekte, ki se praviloma zavlečejo. Zato je veliko projektov še v načrtih ali uresničevanju. Največji projekt je gradnja infrastrukture v poslovni coni, najzahtevnejši pa medgeneracijsko središče. Tudi kanalizacijo gradijo, končno tudi trgovino v središču. V načrtih so športni park, vrtec v Mostah, zadrževalnik na Tunjici in Pšati, tudi pogodba za plinifikacijo je podpisana.

Za vse občane!

Strojni tehnik Vid Koritnik (SLS) dela v družinski obrti. Kot svetnik meni, da je napočil čas za spremembe, čeprav so v SLS doslej vodstvu občine vedno nudili oporo pri razvoju kakovosti življenja občanov. "Pravico imamo zahtevati, kar si zasluži vsak občan - mirno, varno in čisto okolje, v katerem se vsi počutimo doma, od starejših, ki jim že leta obljubljajo dom, do najmlajših, ki nimajo urejenega varstva." Za kakovostno življenje so potrebni urejena komunala, promet in možnost nakupovanja v bližini doma. "Narediti moramo več za domače obrtnike, podjetnike in kmete. Poslovna cona ni ponudila možnosti hitrejšega razvoja domačemu podjetništvu. Podpirali bomo športne in kulturne dejavnosti."

Vid Koritnik meni, da poslovna cona ni ponudila možnosti hitrejšega razvoja domačem obrtništvu. (Foto: dokumentacija Dnevnika)

Domačnost podeželja

Stanislav Zarnik (LDS) bi si prizadeval za urbanistično prenovo občine ter več demokracije in medijske svobode. Želi si domačnost podeželja in boljše vključevanje priseljenih občanov. Prizadeval bi si za drugačen odnos do okolja, uredil kanalizacijo in Suhadolsko jamo. Velik poudarek bi posvetil prometni varnosti. Spominja, da so v LDS skupaj s civilno iniciativo z zaporo "brniške" ceste sprožili semaforizacijo križišča pri Kralju in pred trgovino Tuš. Občinsko vodstvo jih pri tem sprva ni podpiralo, pridružili naj bi se jim kasneje in "prevzeli" zasluge. "Letos smo naredili korak naprej in v povezavi z državnimi podjetji uspeli zagotoviti ureditev križišča v Komendi na 'brniški' cesti."

Najprej strategija razvoja

Ekonomist Pavel Šmid (SDS) se je kot kandidat najmočnejše stranke v občini z Drolcem že meril na prejšnjih volitvah. Je lastnik družinskega podjetja. Meni, da bi bilo lahko narejenega več, če se vodstvo občine projektov ne bi lotevalo brezglavo, brez zaprtih finančnih konstrukcij in slabih investicijskih programov.

Zato bi se najprej lotil dogovora o strategiji razvoja občine, ki bi temeljil na podeželju prijaznem prostorskem načrtovanju. Do takrat zagovarja moratorij na sprejetje prostorskih načrtov za gradnjo novih stanovanjskih naselij. "Čim prej bo treba končati kanalizacijo, povečati vrtec, šolo, zagotoviti varne poti, zgraditi športni park, po selitvi hipodroma urediti park z otroškimi igrišči, zgraditi krožišče v Mostah in preusmeriti promet na regionalno cesto, zgraditi zadrževalnike ter razvijati turizem."

Hipodrom naj ostane v centru

Magister ekonomskih znanosti Igor Klun (SD), ki dela kot področni direktor prodaje, kandidira zato, ker "dobro pozna problematiko v občini in meni, da jo morajo voditi strokovnjaki". Pravi, da zna hoditi z odprtimi očmi in ušesi, izkušnje pa si je nabiral tudi kot član nadzornega odbora. Uredil bi varstvo in šolstvo ter center Komende, kjer bi ohranil hipodrom. Zgradil bi športni park s trgovskim središčem in prostorom za mlade in družbene dejavnosti. Skozi center Komende bi speljal enosmerni promet. Zavzel bi se za končanje dobrih projektov, kot so poslovna cona, medgeneracijsko središče, kanalizacijsko omrežje in zadrževalniki, in za prijaznejšo občino tako za občane kot za obiskovalce. Saniral bi ceste in v občino pripeljal več kapitala, spodbujal bi turistično dejavnost in preprečil posege v kmetijska zemljišča.