Elektrodistributerji namreč špekulirajo, da državljani zaradi zapletenosti postopka sami ne bodo izpolnili zahtevkov za vračilo denarja, meni Pezdir in dodaja, da je za rešitev tega problema premalo storila tudi politika. Poudaril je, da se nista vključila ne odbor za gospodarstvo ne gospodarsko ministrstvo, v zvezi s tem ni bilo nikakršnih poslanskih vprašanj, prav tako pa tudi ni bilo odziva z davčnega urada ali računskega sodišča. Elektrodistributerji, ki ignorirajo pravno državo, po njegovih besedah javnosti pošiljajo "jasen signal, da lahko v tej državi počnejo, kar hočejo". Pezdir je zato prepričan, da je tudi njihova akcija izraz nezadovoljstva državljanov s trenutnim nespoštovanjem pravne države kartelov in brezbrižnostjo politike do takšnega početja: "Dovolj je. Če so nas državljane vsi pustili na cedilu, bomo stvari vzeli v svoje roke." V društvu delujejo prostovoljci, "idealisti, ki imajo dovolj", kot je dejal Pezdir. "Kartelom je treba stopiti na prste. Prenehati morajo žaliti državljane in jim vrniti denar, ki so jim ga ukradli. Tudi 50 evrov je za nekoga velik denar, še več kot to pa je vredno zadoščenje, da se iz njega ne norčujejo," je še poudaril.

Društvo bo začelo zbirati podpise na posebni spletni strani http://www.preplacanaelektrika.si/, v prihodnjih tednih pa bodo postavili tudi posebne stojnice v vseh večjih slovenskih mestih. Ko bodo zbrali približno 10.000 podpisov, po pričakovanjih naj bi jim to uspelo v približno mesecu dni, jih bodo poslali elektrodistributerjem.

Naj spomnimo, da so Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Celje 1. januarja 2008 dvignili cene električne energije za šest odstotkov. Urad za varstvo konkurence je avgusta 2008 ugotovil, da so pri tem delovali usklajeno, njegove ugotovitve pa je junija lani potrdilo tudi vrhovno sodišče. Gospodinjstva in drugi uporabniki naj bi bili po Pezdirjevih besedah skupaj oškodovani za 15,66 milijona evrov, od tega posamezna gospodinjstva od 30 do 300 evrov.