Janša je koaliciji očital tiho diplomacijo, saj v pogajanja ni vključila niti strokovne javnosti niti opozicije. Solirala je pri vprašanju, ki zadeva temelje slovenske suverenosti in državnosti, ter narod potisnila v razdeljenost. To se po Janševem prepričanju ne bi smelo zgoditi, pogajati bi se morali med sabo, če bi bilo treba, tudi eno leto, in izbrati najboljšo varianto. 

Pahor je na omenjene očitke odgovarjal, da Slovenci o tem, kje je poštena meja med Slovenijo in Hrvaško, nikoli niso bili enotni. Janšo pa kar nekajkrat spomnil, da je bil v prejšnjem mandatu on predsednik vlade, vendar mu dogovora glede meje s Hrvaško, čeprav je imel veliko večje razumevanje opozicije, kot ga ima sedanja vlada, ni uspelo doseči.

A je Janša žogico vrnil premierju. Njihova vlada je bila na oblasti le štiri leta, je dejal. In spomnil, da tudi drugim vladam ni uspelo rešiti tega vprašanja. Vse so se trudile, nobena pa po besedah prvaka SDS ni kapitulirala tako kot sedanja vlada. Nobena doslej ni popustila hrvaški zahtevi, da se meja določi po mednarodnem pravu. »Vi ste popustili, saj ste se s Sanaderjem dogovorili, da je izhodišče Haag. A še Haaga niste bili sposobni speljati,« je odgovarjal Pahor. Janšo je tudi spomnil, da je šla njihova vlada s specialci do naše katastrske meje, da so pustili, da so na hrvaški strani enostransko začeli graditi most, da sta pri obnavljanju protipoplavnih nasipov sodelovali obe strani...

»Naša vlada je bila edina po osamosvojitvi, ki je tudi z realno silo – torej s specialci – ustavila gradnjo hrvaške prometnice na naši strani Mure,« je kot dosežek prejšnjega mandata izpostavil Janša. Se pa v času vlad, kjer je večinoma sodelovala tudi SD, po njegovem prepričanju ni reagiralo tako, kot je treba. Janša je včeraj tudi pojasnil svoj pogled na pravično mejo: »Pravična meja je to, kar smo zapisali v temeljno ustavno listino. Je pa katastrska občina Savudrija do leta 1947 pripadala slovenskemu katastru in noben organ v Sloveniji tega prenosa ni ratificiral. Zato mora Slovenija zahtevati tudi ta del kopnega.«

Na vprašanje, ali bodo, če bo sporazum na referendumu zavrnjen, blokirali Hrvaško na poti v EU, je prvak SDS dejal, da Slovenija ne blokira Hrvaške, temveč Hrvaška že 18 let blokira slovensko pravico do teritorialnega izhoda v mednarodne vode. »Če Hrvaška lahko blokira našo pot, jaz ne bom imel nobenih pomislekov, da ne bom glasoval za hrvaški vstop v EU, dokler ta blokada ne bo odpravljena,« je poudaril Janša.