Država naj bi tako priskrbela 1,362 milijarde evrov, kar je za šest odstotkov več kot lani, še 1,396 milijarde evrov pa se bo iz proračuna v pokojninsko blagajno steklo prihodnje leto. Vlada računa tudi na paradržavni sklad, ki bo tja vsako leto vplačal po sto milijonov evrov. Ostali prihodki (nedavčni, kapitalski, sredstva iz EU) znašajo kvečjemu nekaj deset milijonov evrov. ZPIZ za letos sicer načrtuje 4,822 milijarde evrov skupnih prihodkov, za naslednje leto pa skoraj pet milijard evrov prihodkov, kar je več kot triodstotna rast sredstev. Če je državni proračun predlani prispeval skoraj četrtino vseh sredstev za vzdržnost pokojninske blagajne, pa bo letos ta delež tako zrasel že na več kot 28 odstotkov.

Medtem ko bo slabih 440 milijonov evrov namenil za pokrivanje tekočih obveznosti - obveznosti iz naslova dajatev po posebnih predpisih (udeleženci NOB, partizani, begunci, uživalci državne pokojnine in varstvenega dodatka, prejemniki letnega dodatka...), pa bo šlo 922 milijonov evrov iz proračuna za pokrivanje primanjkljaja oziroma razlike med prihodki in odhodki pokojninske blagajne. Razloge gre iskati v nizki rasti prihodkov od prispevkov, ki je posledica precej višje brezposelnosti. Upad financiranja blagajne od prispevkov naj bi se letos ustavil, saj bo precejšnja, 4,5-odstotna rast plač že odtehtala nadaljnje višanje brezposelnosti oziroma, z drugimi besedami, manjšanje števila zavarovancev, ki vplačujejo v blagajno. Leta 2011 naj bi za pokrivanje razlike med prihodki in odhodki proračun zavodu sicer nakazal slabih 950 milijonov evrov. Pokojnine naj bi samo letos prejemalo 2,6 odstotka več ljudi, ker bo izvedena tudi valorizacija pokojnin v višini 50 odstotkov rasti povprečne plače - za 1,45 odstotka - pa se načrtovana sredstva za pokojnine povečujejo za 3,5 odstotka, na skoraj štiri milijarde. Odhodki za pokojnine obsegajo tudi sredstva za letni dodatek, ki se bo izplačal v enaki višini, kot je bil upravičencem izplačan lani - višji v višini 367,95 evra in nižji v višini 223,55 evra. Ker bo prejemnikov sredstev iz pokojninske blagajne tudi prihodnje leto za dobra dva odstotka več, se odhodki za pokojnine prav tako povečujejo za 3,5 odstotka. Ivan Svetlik, minister za delo, je včeraj poudaril, da je v skladu z varčevalnimi ukrepi vlade upoštevano tudi zmanjševanje števila zaposlenih v zavodu. Letos naj bi jih bilo sicer enako kot leta 2009, okoli 828, vendar pa naj bi že prihodnje leto ta številka upadla za odstotek.

ZPIZ pod vodstvom Marijana Papeža naj bi letos za blago in storitve namenil skoraj petino več denarja, predvsem zaradi vlaganja v modernizacijo informacijske tehnologije, medtem ko bodo investicijski odhodki manjši za štiri odstotke.

tomaz.modic@dnevnik.si