"Otroka je zaradi tega še vedno strah, čeprav sva ga takrat pomirili rekoč, da so le snemali film z nindžami," je včeraj na sojenju Marku Kousu, Janu Stenovcu in Jerneju Šercerju pripovedovala ena od prič. Kot je znano, so Kous, Stenovec in Šercer z najmanj tremi še neznanimi storilci 25. junija lani pred lokalom v ljubljanskih Prulah s prižganimi navijaškimi baklami in kamni napadli gejevskega aktivista in novinarja Mitjo Blažiča. Tisti večer je v Cafeju Open, v katerem se večinoma zbira istospolna populacija, potekal literarni večer gejevske in lezbične literature v okviru tedna Parade ponosa. Trojica je obtožena javnega spodbujanja sovraštva, nasilja oziroma nestrpnosti ter povzročitve splošne nevarnosti.

"Na Blažiča so se spravili trije ali štirje. Stekla sem v lokal in zavpila, da smo napadeni in naj pokličejo policijo. Napadalci so metali kamenje in razbili steklo, ko sem stala pri vratih je nad mojo glavo v lokal priletela bakla. Takrat nisem natančno vedela, kaj je to in ali bo eksplodiralo - tega me je bilo najbolj strah," je pričala Mateja L. Petra S. je dodala, da so napadalci ob prihodu kričali "Pedri, pedri!". Blažiča so spravili na kolena, a se je izvlekel iz primeža, zagrabil stol in zavpil: "Hudiči, zakaj to počnete?" Takrat so se napadalci pognali v beg. Sicer pa so si bile vse zaslišane priče bolj ali manj edine, da je bil napad usmerjen na lokal, in sicer zaradi gostov, ki se zbirajo tam. Blažič naj bi jo skupil po naključju - ker je bil ravno pred vhodom.

Kous, Stenovec in Šercer vpletenost v napad priznavajo. Kous, ki naj bi bil tisti, ki je z baklo ožgal Blažiča ter jo nato vrgel še v lokal, je dejal, da so hoteli izraziti le svoje stališče, da pa mu je žal za to, kar se je zgodilo. Stenovec je dejal, da je bil tam brez bakle, Šercer pa, da pri fizičnem obračunu z Blažičem ni sodeloval. Predsednica senata Mojca Zalar Kocjančič je včeraj prebrala vse listine, ki so se do zdaj znašle v sodnem spisu, med drugim uradni zaznamek policije o komentarjih, ki so se po napadu na Cafe Open pojavili na enem od spletnih portalov. Komentatorji so zapisali, da so "to mislili narediti že dan prej, a so bili prepozni", da bo "ta lokal tako ali tako gorel v kratkem" in še "smrt gejem in lezbijkam, svoboda normalnim ljudem". Šercerjev zagovornik Gorazd Fišer in Kousov zagovornik Miha Kunič sta opozorila, da obtoženci niso avtorji teh komentarjev in jih zato ne morejo uporabiti kot dokaz v tem kazenskem postopku.

Kunič je tudi predlagal, naj iz spisa izločijo tiste dokaze, ki so kakor koli povezani z ugotovitvijo Kousove DNK. Na kraju kaznivega dejanja so policisti našli biološko sled, ki so jo primerjali s svojo bazo podatkov in ugotovili, da je Kousova. Tako so tudi prišli do obtoženega in ga ovadili. Enkrat je namreč že bil v kazenskem postopku, in sicer kot mladoletnik. Zagovornik poudarja, da je bil takrat oproščen, zato bi morali DNK uničiti - da je le takšno ravnanje pravilno, je po Kuničevih besedah v zelo podobnem primeru že razsodilo tudi evropsko sodišče. Senat o tem še ni odločal, v primeru, da bi Kuniču dali prav, pa bi vsi dokazi "padli" in postopek proti Kousu bi bil s tem zaključen.