Župan Tone Smolnikar pojasnjuje, da so se po informaciji, da nameravata zdravnika koncesionarja Dragotin Ahlin in Damjana Cvirn Plešnar po 17 letih zapreti dislocirano splošno zdravstveno ambulanto, in po zahtevi predsednika KS Zgornji Tuhinj, da naj župan skliče zbor krajanov, takoj lotili pridobivanja dodatnih pojasnil in informacij ter opravili vrsto razgovorov z vpletenimi.

Župan dodaja, da sta mu zdravnika na nedavnem sestanku obširno predstavila problematiko, še zlasti problem zmanjševanja sredstev ZZZS. "Seveda nista mogla mimo nemogočih razmer v ambulanti v Lazah, ki pa niso razlog njunega odhoda," nadaljuje župan. "Ne gre samo za obsežno prenovo prostorov, za kar bi v določenem delu lahko prispevala tudi občina Kamnik, gre tudi za nujno posodobitev informacijskega sistema, zgovoren pa je tudi podatek, da se v zadnjih letih število "njunih" bolnikov iz predela Tuhinjske doline bistveno zmanjšuje."

Župan pravi, da na občini razumejo prizadetost nekaterih prebivalcev tega območja zaradi izgube ambulante, vendar zdravnika po drugi strani menita, da jim dobro urejena ambulanta v Kamniku zagotavlja veliko boljše pogoje, saj so v zdravstvenem domu na enem mestu tudi druge specialistične ambulante, laboratorij in lekarna.

Župan nima moči, da bi ukazal zdravnikoma, naj obdržita ambulanto v Lazah, še pravijo na občini in dodajajo, da bo župan stališče občine predstavil tudi na sestanku s predsedniki krajevnih skupnosti v Tuhinjski dolini, ki ga je sklical za prihodnji teden. Sestanka se bosta udeležila tudi oba zdravnika, ki bosta znova predstavila svoje argumente o tem, zakaj bosta od 1. januarja delala nepreklicno samo v "matični" ambulanti v Zdravstvenem domu dr. Julija Polca Kamnik.

Za ambulanto v Lazah zdravnika od zavarovalnice ne dobita denarja, zato ob velikih stroških izgubo že leta pokrivata s sredstvi ambulante v Kamniku. Stroške v Lazah povečuje zlasti potratna kurjava, saj je centralno ogrevanje staro 20 let, okna pa še desetletje več. Zaradi dotrajanosti prostorov je z zaprtjem grozila že zdravstvena inšpekcija, obnovo pa je zahteval tudi nedavni strokovni nadzor. Nakupiti bi bilo treba tudi računalniško opremo in zagotoviti internet ter urediti zavarovanje depoja zdravil, v katerega so že vlomili.