Po dostopnih podatkih je imelo Kotarjevo podjetje CEE pomembno vlogo tudi pri izbiranju dobavitelja opreme na razpisu, na katerega se je pred dvema letoma poleg Alstoma prijavil še konzorcij Siemens-Hitachi. Dva od treh strokovnih sodelavcev (Jože Dermol in Darko Weiss) glavne komisije, ki so jo v Šoštanju avgusta 2006 imenovali za izbiro najugodnejšega dobavitelja, namreč prihajata iz CEE. Predstavnik tega podjetja je po naših podatkih sedel tudi v tehnični komisiji, ki je glavni komisiji pomagala pri posameznih opravilih. Podjetje CEE je sicer leta 2005 za TEŠ izdelalo predinvesticijsko študijo postavitve bloka 6 in dokument identifikacije investicijskega projekta, ki sta bila podlaga za pripravo investicijskega projekta in kasneje tudi razpisa za opremo. Ta predstavlja skoraj dve tretjini stroškov 1,1 milijarde evrov vrednega projekta bloka 6.

S hrvaškim Alstomom v Te-Tol

Čeprav je podjetje CEE, ki je v večinski lasti družine Kotar, edina njegova podružnica pa deluje na naslovu TEŠ, pri pripravi projekta bloka 6 sodelovalo od junija 2004, je Kotar prek podjetja Sol Intercontinental v tem obdobju po podatkih, ki smo jih uspeli pridobiti, poslovno sodeloval z najmanj enim podjetjem iz koncerna Alstom. Tako nam je direktor Te-Tola Blaž Košorok potrdil, da je Alstom Hrvaška med letoma 2003 in 2008, ko je TEŠ s francoskim koncernom tudi podpisal pogodbo za dobavo opreme, izpeljal letne in generalne remonte prvih dveh turbin in tretjega turboagregata, v ta namen pa je izdelal tudi strojne elemente.

Pri vseh poslih je Alstom Hrvaška sodeloval le kot izvajalec prek podjetja Sol Intercontinental, ki je bil pogodbeni zastopnik za Slovenijo, je pojasnil Košorok. "Sol Intercontinetal je podjetje, ki dobro pozna razmere na slovenskem trgu, potrebe morebitnih kupcev in se o poslih samostojno dogovarja. Pri nas pa ponujamo storitve pri servisiranju turbin, ki so bile proizvedene v nekdanji Jugoturbini," pa so nam dejali na sedežu Alstoma Hrvaška, nekdanje Jugoturbine, v Karlovcu. Dodali so, da pri projektu bloka 6 ne sodelujejo. V sedemčlanskem nadzornem svetu hrvaškega Alstoma sicer sedijo štirje predstavniki tega koncerna iz Francije, Nemčije in Švice.

Pri tem je treba opozoriti, da podjetje Sol Intercontinental nima proizvodnih zmogljivosti in da je v vseh poslih nastopal kot posrednik. Leta 2003 se je tako povezal z eno od Alstomovih švicarskih družb, ki je prek Kotarja Elektru Gorenjska dobavila stikališče za transformatorsko postajo v Medvodah. Košorok nam je še dejal, da je nemški Alstom Power Systems, ki bo skupaj s francoskim Alstom Power Centrales v Šoštanj dobavil opremo, v zadnjih dveh letih več poslov za Te-Tol opravil brez Kotarja ali drugih posrednikov.

Rotnik: Posrednikov ni bilo

Je kljub temu Kotar kot lastnik podjetja, ki je pripravljalo podlago za izdelavo investicijskega programa za šesti blok, njegovi zaposleni pa so sodelovali tudi v komisijah, povezanih s 700 milijonov evrov vrednim razpisom, tega pomagal prirediti tako, da ga je dobil Alstom? "Podjetje Sol Intercontinental se pri bloku 6 ne pojavlja, prav tako smo dobili jasna zagotovila, da ne deluje v kombinaciji s francoskim in nemškim Alstomom, ki bosta izdelala in dobavila opremo. Niti CEE ni bil v komisiji, ki je odločala o dobavitelju," je odločno zatrdil direktor TEŠ Uroš Rotnik. Na vprašanje, ali je vedel za Kotarjevo sodelovanje z Alstomom, pa je odgovoril, da "je bil obveščen le o zastopništvu Sola Intercontinentala na Hrvaškem". "Na razpisu je zmagal najugodnejši ponudnik, saj je bil Alstom pri rezervaciji in vrednosti cenejši kot Siemens-Hitachi," je poudaril Rotnik.

Kljub temu obstaja več indicev, ki bi lahko potrdili navedbe več virov, da je bil Alstom že od začetka razpisa favorit za zmago. Čeprav se je na prvotno obvestilo, ki so ga za zainteresirane dobavitelje objavili v Šoštanju, prijavilo 15 podjetij, sta prijavi nato oddala le dva ponudnika. V TEŠ so namreč z razpisom iskal dobavitelje tako imenovane nadkritične tehnologije, kar so utemeljili "s specifičnostjo premoga". To je nabor dobaviteljev kotlovskega dela opreme zmanjšalo na Alstom in Hitachi, pri čemer ga je bil le prvi sposoben ponuditi v paketu s turbinami.

Medtem ko naj bi v Siemensu celo oklevali s prijavo na razpis, naj bi si za pridobitev posla bolj prizadevali v Hitachiju, za katerega naj bi lobiral celovški podjetnik in predsednik tamkajšnje Slovenske gospodarske zveze Benjamin Wakounig. "Ker ga poznam od prej, me je dvakrat poklical po telefonu in mi dejal, da pri nas ne more dobiti poslov. Dejal sem mu, da se ne vtikam v konkretne posle hčerinskih družb," nam je dejal nekdanji generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Jože Zagožen, ki prav tako "ni vedel, kdo je sedel v glavni komisiji za izbor ponudnika". V Siemensu pa so nam včeraj pojasnili, da so na razpis poslali tehnično popolno ponudbo, v TEŠ pa so se nato odločili, da pogajanja nadaljujejo z Alstomom, s katerim so v Šoštanju jeseni 2007 podpisali rezervacijsko pogodbo.

S Petrom Kotarjem nam v dveh dneh ni uspelo stopiti v stik ne prek telefona ne prek elektronske pošte.

primoz.cirman@dnevnik.si