"Naši italijanski odvetniki, med katerimi je tudi najboljši strokovnjak za konkurenčno pravo Luciano Vasques, bodo skupaj s slovensko odvetniško družbo Čeferin preučili možnosti, kako bi sprostili uveljavljanje naših glasovalnih pravic v Laškem. Če v zelo kratkem času teh vprašanj ne bomo rešili s tukajšnjim UVK, bomo šli na evropsko sodišče," je dejal manjšinski lastnik Kolonela Cerani in dejal, da "si želi sestanka s Soršakom." Varuh konkurence odgovarja: "Vsemu skupaj ne bi dajal prevelike pozornosti. Kolikor mi je znano, je gospod Cerani še v sredo Ljubljansko borzo obvestil, da je večinski lastnik Kolonela, pozneje pa se je izkazalo, da ima v lasti le 30 odstotkov podjetja. Zato nas zelo zanima tudi pogodba o prenosu delnic."

Iz včerajšnjih Ceranijevih izjav je tako mogoče razbrati, da bi lahko bil eden izmed razlogov, zaradi katerih je donedavni generalni direktor Pivovarne Laško Boško Šrot v "reševanje" svojega lastništva v pivovarski verigi vključil kontroverznega tržaškega poslovneža, poleg njunih medsebojnih poslov in domnevne Ceranijeve finančne pomoči pri nedavnem poplačilu Šrotovega 2,5-milijonskega posojila NLB prav dodaten pritisk na UVK. S Ceranijem vstopom v Šrotovo igro je spor z uradom hočeš nočeš dobil mednarodno dimenzijo, lobisti blizu odvetniških hiš in bank, ki naj bi po Ceranijevih navedbah stale za njim, pa bi lahko njegovo zgodbo "prodajali" kot še enega izmed dokazov o težavah tujega kapitala pri vlaganju v Sloveniji.

Znano je, da ima prav UVK ključe do vrat Šrotove vnovične prevlade v pivovarni. Če bi Infond Holdingu v naslednjem mesecu dni vrnil glasovalne pravice v Pivovarni Laško, bi imel Šrot na skupščini delničarjev, ki bo zadnjega dne avgusta, prvo in zadnjo besedo o novih nadzornikih, ti pa bi ga lahko vsaj do takrat, ko bi banke Infondove delnice Pivovarne Laško prodale novemu lastniku, znova postavili na položaj prvega moža družbe. Znano je, da je UVK Infond Holdingu, sicer največjemu lastniku Mercatorja, glasovalne pravice v pivovarni "zamrznil" junija lani, to pa je utemeljil z možno krepitvijo prevladujočega položaja na trgih prodaje izdelkov za vsakdanjo rabo na drobno, piva vode in sokov.

Vse našteto bi lahko poleg dejstva, da Šrot v Kolonelu želi ohraniti vpliv, pojasnilo tudi, zakaj je Cerani v ključnem podjetju v pivovarski lastniški verigi kupil le 30-odstotni lastniški delež. Če bi kupil več kot polovico podjetja, bi to postopek UVK vrnilo na začetek. "To bi šteli kot nov prevzem lastniške verige," je potrdil Soršak. To bi posledično pomenilo, da Šrot oziroma Infond Holding na glasovalne pravice nikakor ne bi mogel računati pred 31. avgustom, prav tako pa na sodišču ne bi mogel pridobiti začasne odredbe za glasovanje, ki jo zdaj teoretično lahko zahteva zaradi morebitne dolgotrajnosti postopka. Tudi sicer naj bi imel Infond Holding po neuradnih informacijah zelo malo možnosti, da bi glasovalne pravice lahko pridobil še pred avgustovsko skupščino.

vesna.vukovic@dnevnik.si

primoz.cirman@dnevnik.si