Predsednik republike Danilo Türk, ki je spregovoril na državni proslavi na Trgu republike, je dejal, da so pred 18 leti sanje našega naroda dosegle svojo odločilno uresničitev. Začetek naše poti je bil težaven, je dodal Türk, a smo našo državnost uspešno in hitro izbojevali tako na bojnem polju kot tudi za pogajalsko mizo. Zahvalil se je vsem udeležencem vojne za Slovenijo in njihovim svojcem, v govoru pa opozoril tudi na nekatere napake, ki jih je država naredila v teh letih.


Pred osemnajstimi leti so sanje našega naroda dosegle svojo odločilno uresničitev, je na proslavi ob dnevu državnosti dejal predsednik republike Danilo Türk, v govoru pa je opozoril tudi na nekatere napake, ki jih je država naredila v teh letih.I zpostavil je premalo premišljeno denacionalizacijo, »v procesih privatizacije so se nakopičile oblike koncentracije lastništva, ki škodujejo našemu razvoju, ob tem pa so se pojavile  napake in nezakonitosti. Skrajni čas je, da vse to odpravimo«, je bil odločen. Da bi presegli vse pomanjkljivosti, potrebujemo nov zagon in prehod na novo raven – v gospodarstvu in politiki, v kulturi in naši lastni zavesti, je prepričan Türk. Poudaril je, da se moramo posvetiti mladi generaciji in njenim problemom. Pri tem pa mladih preteklost  ne sme obremenjevati, zato »smo dolžni končati politično uporabo naših bolečin iz preteklosti.   Spomin na  žrtve vseh vojn in vsega vojnega ter povojnega nasilja  na naših tleh je treba ohranjati s potrebno pieteto, odkrivanje zgodovinskih resnic pa prepustiti zgodovinarjem«, je dejal.

Govor je sklenil z ugotovitvijo, da je v življenju države osemnajst let še premalo za zgodovinsko polnoletnost, da pa ima naša država dobro prihodnost.
Odnosa do zgodovine se je v svojem govoru dotaknil tudi Vasja Klavora, podpredsednik državnega zbora, ki je spregovoril na slavnostni seji DZ. V tem odnosu so po njegovem mnenju popustila mnoga merila, ki ne služijo niti sožitju različnih sodb, še manj pa k spravi. Pri tem je opozoril, da zgodovine ni mogoče obravnavati z merili in spoznanji našega časa.
Spomnil je na besede pisatelja Borisa Pahorja, da imamo le eno domovino, zato, pravi Klavora, »živimo strpni drug do drugega, spoštujmo različnost, ne zatekajmo se k skrajnostim, ne sramotimo drug drugega, ker smo vsi po svoje ranljivi, ne ustvarjajmo senzacij tam, kjer je na mestu pieteta, ne presegajmo področja idejnega in materialnega delovanja, naj bo spravnost med nami iskrena želja in dejanje. Le tako bomo izkazovali svojo zrelost«.

Osrednja državna proslava je tokrat minila v znamenju medgeneracijske solidarnosti, zaradi varčevalnih ukrepov pa tudi brez ognjemeta. So pa z ljubljanskega gradu zadonele topniške salve.