Prvo predavanje - poslušal ga bo tudi evropski komisar za znanost Janez Potočnik - v okviru tega projekta Znanje žanje bo imel profesor Roman Jerala o dosežkih sintezne biologije. Nasprotovanj takšnim predavanjem med poslanci ni bilo slišati, le vodja poslancev SDS Jože Tanko je včeraj na seji kolegija spraševal, ali bodo pred sejami zbora predstavljeni tudi športni, kmetijski, obrambni in drugi dosežki ali le tisti iz resorja Gantarjevega strankarskega kolega Gregorja Golobiča.

Na dnevnem redu zasedanja je poleg poslanskih vprašanj in kadrovskih zadev predvidenih 13 točk, tako da bi zasedanje lahko končali že v četrtek. Toda dnevni red ni dokončen, kajti včeraj je Tanko v imenu SDS zahteval, da se na sejo uvrsti razprava o črpanju denarja iz evropskih blagajn. Ta točka je sicer na predlog odbora za lokalno samoupravo, ki mu predseduje poslanec Zares Vili Trofenik, že predvidena. Tanko je zahtevo za še eno obravnavo iste teme utemeljil s tem, da je razpravo o črpanju denarja iz EU na podlagi poročila računskega sodišča opravila tudi komisija za nadzor javnih financ, ki ji predseduje nekdanji gospodarski minister in zdaj poslanec opozicijske SDS Andrej Vizjak. Odbor in komisija (v slednji ima večino opozicija, v odboru pa koalicija) sta razpravljala o isti stvari, a sprejela različne sklepe, zato SDS zahteva, da tudi državni zbor na seji prihodnji teden opravi dve razpravi. Toda lahko se zgodi, da na dnevnem redu ne bo že predvidene in tudi ne zahtevane točke dnevnega reda, dokler spora ne razrešijo.

Sodeč po napovedi časa poslanskih skupin za razpravo bo prav ta točka deležna največje pozornosti poslancev, kajti v sredo naj bi o denarju EU razpravljali pet ur in pol. Skoraj peturna polemika se obeta tudi pri obravnavi poročila Kosove protikorupcijske komisije za leto 2007. Tretja točka na lestvici zanimanja poslancev pa je z dobrimi štirimi urami predvidene razprave drugo branje zakona, s katerim naj bi rok za vračilo preveč plačanega davka na dodano vrednost skrajšali s 60 na 21 dni.

Kolegij je včeraj na dnevni red zasedanja uvrstil tudi hibridni zakon o začasnem znižanju plač funkcionarjem, ki je sestavljanka vladnega in predloga poslancev. Sestavljeni zakon zdaj vsem funkcionarjem iz plačne skupine A, torej tudi sodnikom in županom, osnovne plače za leto dni znižuje za 4 odstotke. Predlog določa, da to znižanje velja tudi za 33 bivših poslancev in deset bivših ministrov, ki so še vedno na plačnem seznamu državnega zbora oziroma vlade. O njem bodo po hitrem postopku odločali v četrtek, veljati naj bi začel po objavi, funkcionarji pa bodo učinke čutili pri plačah v začetku maja. Druga dodatna točka dnevnega reda je potrditev odloka o ustanovitvi ustavne komisije, ki se bo začela ukvarjati z ustavnim zakonom poslancev SDS o izbrisanih.